Genel
Trend

Bulut Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bulut teknolojisi, dijitaldeki verilere sabit bir disk yerine internet üzerinden anlık olarak ulaşabilmenize ve depolama yapmanıza imkan sağlayan sisteme verilen isimdir. Birçok insan farkında olmadan aslında bulut teknolojisi kullanıyor. Örneğin Google Drive, iCloud ve Dropbox gibi isimler bulut teknolojisine en büyük örnek olarak belirtilebilir.

Bulut teknolojisinin en büyük avantajı her zaman ve her yerden ulaşılabiliyor olması ve veri kaybınızın bulunmamasıdır. Bilgisayar programlarının bir tür dış kaynak kullanması şeklinde de tanımlanmış olan bu sistem sayesinde yazılım, uygulama gibi alanlar çeşitlendirilmiştir.

Eskiden geleneksel yöntemlerle yapılan iş ve depolama uygulamaları çok karmaşık ve pahalı idi. Dolayısıyla makineleri çalıştırmak için gerekli olan donanım ve yazılımın miktarı ve çeşitliliği hala göz korkutucu düzeydedir.

Bulut Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?
Bulut Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bunları kurmak, yapılandırmak, test etmek ve çalıştırmak güvenliği dikkate almayı gerektirir. Hatta tüm bu sistemlerin kontrolünü sağlamak amacıyla büyük bir ekibe de ihtiyaç duyulabilir. Dolayısıyla yüzbinlerce verinin kontrol altında olması için bulut teknolojisi çok büyük öneme sahiptir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda küçük ve orta ölçekli işletmelerde durum çok daha zordur. Bulut teknolojisi bu ihtiyacın karşılanması açısından geliştirilmiş ve hızla yaygın hale gelmiştir.

Bulut Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bulut tabana sahip olan teknolojiler günler ve haftalar içinde çalışır duruma gelebilir ve daha az maliyete sahiptir. Dolayısıyla bulut uygulaması içinde bir tarayıcı açarak oturumunuzu açmanız yeterli olacaktır. Oturum açtıktan sonra ise özelleştirmeniz ve kullanımı başlatmanız yeterli olacaktır.

Bulut Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?
Bulut Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bulut teknolojilerinin çalışma mantığında veri merkezleri vardır. Yani veri merkezi olmadan çalışmak söz konusu değildir. Verilerinizi telefon, tablet ya da bilgisayarınızda bulundurmak yerine bu teknolojiyi kullanmanız alt yapınızın da güçlü olmasına imkan sağlamış olacaktır.

Bulut sistem konusunda seçici olmakta önemlidir. Bu nedenle bulut sistem kullanmaya başlayacaksanız sistem hakkında uzmanlaşmış olan firmaları tercih etmeniz gerekiyor. Bulut hizmetini barındıran firmalar genel ya da özel olabilir. Bu sizin belirlemiş olduğunuz rota, iş ve kısıtlamalarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Ancak bazı bulut sistemler var ki onların herkese açık olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Google Drive ya da iCloud gibi denilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu