Genel

İftardan Sonra Sigara İçmenin Zararları

İftardan sonra sigara içmek, kalp sağlığı üzerinde önemli bir olumsuz etki oluşturuyor. Uzmanlar, iftardan hemen sonra sigara içmenin normalden daha da zararlı olduğunu ifade ediyorlar. Çünkü kalp damar hastalıkları riskini arttırıyor.

Tüm gün gıda almayan bir kişi yemek yer yemez sigara yaktığında çarpıntısı fazla artıyor. Özellikle baş dönmesi meydana geliyor. Kalp sağlığınız için Ramazan’ı fırsat bilerek sigarayı bırakmanızı öneririz. Çünkü sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca direkt olarak akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

Önemli olan aslında sigaraya hiç başlamamanızdır. Ancak sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış da sayılmıyorsunuz. Sigara içiminin kadınlarda bıraktığı olumsuz etkinin erkeklere göre çok daha fazla olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. O nedenle eğer içiyorlarsa özellikle kadınlar Ramazan’da sigarayı bırakmalıdır. Sigaranın kadınlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalaması ve erken menopoza neden olması olarak öne çıkmaktadır. Sigara içen kadın hastaların kalp ameliyatlarından sonra iyileşme süreçleri daha uzun sürmektedir. Tiryakiler Ramazan’ı sigarayı bırakmak için vesile haline getirmelidir. Bunu başaramıyorlarsa bile iftar sonrası bir sigaradan fazla içmemelidir. Sigara bağımlısı biri uzun süre sigara içmediğinde stres, sinir hali başlar ve tekrar sigara içtiğinde başı dönüp çarpıntısı artar. Buna sigara içmeye yeni başlayan biri de örnek olarak gösterilebilir.

Uzmanlar Ramazan Ayı’nda sigara içenler nedeniyle ani ölüm riskinin arttığı yönünde bir araştırma yapıyorlar. Bu konuda kesin kanılara ulaşılmamakla birlikte araştırmalar sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu