Genel

Elektrik Yardım Başvurusu Hakkında Bilgiler

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır? Yardım başvurusu şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını verdiğimiz yazımızda 2022 yılı elektrik yardımı başvurusu bilgilerine değiniyoruz.

Enflasyonun da etkisiyle elektrik faturalarının son dönemde oldukça arttığı biliniyor. Bu durum özellikle dar gelirli vatandaşlar için büyük bir zorluk anlamına geliyor.
Dünyada pandemi dönemiyle başlayan enerji krizi nedeniyle elektrik %50’nin üzerinde bir rakamda artış gösterirken bu durum ülkemizde de net olarak hissedilmiştir. Özellikle de küçük esnaf ve iş yerlerinde epey artış gösteren elektrik faturaları fiyatları nedeniyle vatandaş zor durumda kaldı.

Elektrik faturalarına gelen tepkilerin ardından yetkililer bazı çözüm yolları üzerinde çalıştı ve elektrik faturalarına bazı düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda dar gelirli vatandaşlar ve küçük işletme sahiplerine nefes aldırabilecek olan adımlar atıldı.

Elektrik Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca sunulan elektrik yardımı başvurusu imkanı dar gelirli vatandaşlara sunulan bir yardım türü olup, söz konusu yardımlar elektrik tüketim desteği yardım programı dahilinde gerçekleştirilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydı bulunanlar PTT şubelerine elektrik faturalarını ödemek için gittiklerinde direkt olarak ödemelerini indirimle olarak gerçekleştirebilmekte olup, kişilerin vakıfta kayıtlarının bulunması veyahut vakıftan yardım almaları elektrik yardımı almada yeterli olabilir. İhtiyaç sahibi olan kişiler herhangi bir başvuruda bulunmaksızın elektrik yardımı alabilmektedir ancak sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfına üye olmayanlar için geçerli değildir.

Başvurularda özellikle elektriğe bağlı hastalar öncelikli tutulmaktadır. Kronik rahatsızlığı nedeniyle cihaza bağlı yaşamak durumunda kalan hastalar gerekli müracaatları yaptıkları taktirde elektrik yardım başvurusundan yararlanabilmektedir. Vatandaşlar bunun için kimlik ve elektrik faturası ile beraber kendilerine en yakın PTT şubesine gidip başvuru yapabilir. Evden çıkamayacak olan vatandaşlar ise bu başvuruyu internetten yapabilir.

Destek ne kadar?

Destek ödemelerinin en az 200 TL olduğu bilinmektedir. EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca belirlenen yasa kapsamında maddi destek yapılarak 1 veya 2 kişi için 103 TL, 3 kişi için 137 TL, 4 kişi için 171 TL, 5 kişi için 206 TL ödeme yapılmasına karar verilmiştir.

Sosyal yardımdan destekten öncelikli faydalanabilecek olan kişiler;

  • 65 yaş üstü muhtaç vatandaşlar
  • Eşi vefat etmiş düzenli geliri olmayan kadınlar
  • Engelli Vatandaşlar
  • Öksüz, yetim veya asker çocuğu olan vatandaşlar

Elektrik faturasından indirim almak için bir vatandaşın gelirinin veya işinin bulunmaması gerektiğini de belirtelim.

Bunlara Dikkat:

  • Sigortalı bir işte çalışmadığı ve düzenli bir işi bulunmadığı için elektrik yardımı alan kişiler sigortalı bir işe girdikleri zaman yardım kesilecektir. Buna dullar da dahildir.
  • Elektrik faturası yardımı almaya hak kazanan kişilerin vefat etmesi durumunda hak da ortadan kalkmış sayılır.
  • Kişilerin deprem, yangın, sel gibi doğal afetler ya da kazalar nedeniyle işini kaybettiği için ailesine bakamayan kişilerin mağduriyetleri ortadan kalkarsa elektrik yardımları da kesilecektir.
  • Kişilerin yardım aldıkları sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına haber vermeden şehir değiştirmeleri durumunda elektrik yardımları kesilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu