Genel

Drone Uçuş İzni Alma Yöntemi

Bu yazımızda drone cihazlarında uçuş izni alma konusuyla ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Drone cihazları uzaktan kumanda veya yazılımsal sistem ile kontrol edilebilmekte olan insansız hava araçlarıdır. Hava çekimlerini kolaylaştırmakta olan uygulamalardır. TDK’da Uçangöz olarak tanımlanır. İlk çıktığı dönemde daha çok askeri amaçlarla kullanılmıştır. Zamanla gündelik yaşamda da kullanılır hale gelmiştir. Ancak drone cihazlarını izinsiz olarak uçurmanın para cezaları bulunmaktadır. Bu cezalarla karşılaşmamak için izlenmesi gereken bazı prosedürler bulunmaktadır.

Uçuş izni alma adımları:

Drone uçurabilmek için ilk olarak sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kayıt için SHGM kayıt oluşturma sayfasından istenen bilgileri giriniz. Sizden istenen bilgiler mail, şifre, ad soyad, cep telefonu gibi bilgilerdir. Sonrasında pilot kaydı yapmanız gerekmekte olup, 500 gram üzerinde İHA kullanan herkesin pilot kaydı sistemine kaydolması gerekir. Bunun için İHA Pilot Kayıt Başvurusu sayfasına girerek lisans tipi seçmeniz, vesikalık resminizi yüklemeniz ve uyarı kutucularını okuyup işaretlemeniz gerekir. Bununla beraber SHGM’ye gönder ile işlemi tamamlamanız gerekmektedir. Başvurunuzun onay durumunu ise Bilgilerim – Pilotluk Yetkilerim bölümünden takip edebilirsiniz. Bireysel kullanımla alakalı eğitim gerekliliği bulunmamakta olup ticari kullanım hususunda da eğitim gerekliliği bulunmaktadır. ; İHA0 (500gr ile 4 kg arası) için 12 saat, İHA1 (4 kg ile 25 kg arası) için de 36 saat eğitim alınması gerekir.

Drone’u Türkiye’den veya yurt dışından getirmiş olmanız sistemde kaydetme zorunluluğunda bir değişiklik oluşturmuyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gereken onayları almanız ve uçuş iznini oluşturmanız her halükarda gerekiyor.

Drone’u fatura tarihinden sonraki üç gün içerisinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmeniz gerektiğini de belirtelim. İHA Kaydı sayfasında satın aldığınız drone cihazını seçip satıcının aynı gün size yaptığı satış işlemini İHA kayıt sistemine kaydetmiş olmanız gerekir. Arama kutusunda almış olduğunuz drone çıkmıyorsa satıcınızla iletişime geçmeniz gerekiyor. İHA’mı kullanmak İstiyorum seçeneğini seçerek onayladığınız bilgilerinizin mutlaka doğru olması gerekiyor. İHA’yı Kullanmak İstiyorum’u Seçmenizin ardından gelen adımlarda fotoğraf yükleme, pilot tanımlama ve İHA’yı düzenleme işlemlerini uyguluyorsunuz. İlk kısımda drone renk ve açıklamalarını yazıp, ikinci kısımda drone cihazınızın farklı açılardan fotoğrafını çekip yüklemeniz gerekiyor. Drone’u kimlerin kullanacağını da seçip İHA için SGHM onayını gönderiyorsunuz. Onaylandığında İHA için QR kod oluşturulmakta olup, Drone’unuzun onaylandığına dair mail gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu