Genel

MicroLED Nedir ? MicroLED Hakkında Bilgiler

MicroLED teknolojisi, ilk kez 2018 yılında Samsung tarafından TV kategorisi dahilinde tanıtılmış olup, o zamandan beri zaman zaman gündeme gelen MicroLED, özellikle şu sıralar oldukça konuşuluyor. Peki MicroLED nedir? Ne gibi farklılıklar sunmaktadır. Haydi bir bakalım.

MicroLED ekranlar, tıpkı bir OLED (Organik Işık Yayan Diyot) panelinin yaptığı gibi ekran pikseli başına kendi kendini aydınlatan birkaç mikroskobik LED içerir ve yalnızca Micro LED inorganik malzeme kullanır. Bu, yine OLED gibi, ancak daha yüksek tepe parlaklığı ile ultra düşük siyah seviyelerinin avantajını beraberinde getirmektedir. MicroLED, ayrı arkadan aydınlatmayı gerektirmez.

MicroLED, OLED ile bazı benzerlikleri bulunan bir teknolojidir. MicroLED, kendi kendini aydınlatan piksellere sahip olduğu için aynı sonuçları elde eder. OLED panelleri gelişirken, mevcut LED’lere (özellikle Samsung’un QLED panellerine) kıyasla en yüksek parlaklık seviyeleri sınırlıdır. Parlaklık yalnızca bir resmin ne kadar iyi olduğunu belirlemekle kalmaz, aynı zamanda HDR (Yüksek Dinamik Aralık) içeriğinin etkinliğinde de önemli bir faktördür. MicroLED, 1.000.000:1 kontrast oranıyla OLED’den çok daha parlak aydınlatabilir. Bu, karşılaştırılabilir OLED TV’lerden 30 kata kadar daha parlaktır.

Samsung, ilk MicroLED TV’sini CES 2018’de tanıttı – 146 inç “The Wall” 4K TV. Bunu, endüstriyel kurulumlar için tasarlanan The Wall Professional’ın ticari lansmanı izledi. Samsung daha sonra ev tüketicileri için 75 inçlik bir 4K versiyonunu üreterek, önemli bir maliyetle de olsa birçok ev sineması hayranı için tatlı noktaya ulaştı. 2020’nin sonlarında, 2021’in başlarında yeni bir sürüm duyurmayı umuyordu ancak bu planlar o zamandan beri 2022 tüketici seti beklenmeksizin rafa kaldırıldı. MicroLED modüler bir teknoloji olup paneller, daha büyük bir bütün oluşturmak için “birlikte örülen” bir dizi daha küçük olandan oluşur. Bu aynı zamanda yaratıcı kişiselleştirmeye sahip olabileceğiniz, müşteri gereksinimlerine uygun bir MicroLED TV kurabileceğiniz esnek bir çözümdür. Bu, düzensiz boyutlarda bir MicroLED TV’ye sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Anlaşılması gereken şey, MicroLED’in mini LED’den farklı bir teknoloji olduğudur. Her ikisi de yeni ve benzer bir sese sahip olsalar da mini LED, mevcut LCD TV teknolojisinin bir evrimidir. Arka ışığın bir parçası olarak daha fazla ve daha küçük LED’ler kullanır, ancak bir görüntü oluşturmak için hala bir LCD panel kullanılır. MicroLED ile LED’lerin kendileri doğrudan görüntüyü oluşturur. İzlediğiniz resim, ayrı ayrı adreslenebilen LED’lerden oluşuyor ve bu da onu OLED’in çalışma şekline daha çok benziyor. MicroLED TV’ler şu anda çok büyük ve pahalı, ancak giderek küçülüyor ve ucuzluyor.

Kaynak : 1 , 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu