Genel

Bilsem Sınavı Nedir?

Bilsem Sınavı ile ilgili merak edilen ve cevaplanması gereken tüm soruların yanıtlarını bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde bilindiği üzere birçok farklı eğitim programı bulunmaktadır. Çocuklar ve veliler için en çok dikkat çeken eğitim programlarının arasında ise Bilsem yani Bilim ve Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. Bilsem için sadece üstün yeteneğe sahip olan çocuklar katılabilmektedirler. İlkokuldan itibaren yeteneklerini en üst düzeyde profesyonel bir şekilde kullanabilmeleri için ve geliştirmeleri için eğitim alırlar. Bilsem kapsamında sadece yetenekleri üzerine eğitim alırlar ve gelişme sağlarlar. İlkokul örgün eğitimlerini ise normal bir şekilde diğer yaşıtları gibi sürdürürler. Bu kapsamda Bilsem eğitimine dahil olabilmek için sınavlara girip başarılı bir şekilde geçme şartı bulunmaktadır. Sizler için bu yazımızda Bilsem sınavı nedir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandıracağız.

Bilsem Sınavı Nasıl Yapılır?

Bilsem sınavı nasıl yapılır sorusuna iki farklı şekilde cevap vermek mümkündür. Bilsem başvurunuz tamamlandığında iki aşamalı bir sınav çocuklarınızı beklemektedir. İlk sınav tablet üzerinden çoktan seçmeli sorular ile yapılmaktadır. İkinci aşama ise yetenekler üzerine kurulmuş bireysel bir sınavdır ve uygulamalı olarak yapılır. Her iki sınav için de öğrencinin fiziki olarak sınav merkezinde bulunması şarttır.

Bilsem Grup Tarama Sınavı

Bilsem grup tarama sınavı yani birinci aşama tüm öğrenciler için aynı soruları içermektedir. Bilsem başvuruları ilkokul 1., 2. ve 3. sınıflar için yapıldığı için tek farklılık sınıf seviyesi olmaktadır. Sınıf düzeyine göre hazırlanan öğrenciler aynı sorular üzerinden kendi seviyesinde değerlendirilir. Çoktan seçmeli sorularda öğrenciler sadece doğru soru sayısı üzerinden puanlandırılır. Yanlış yapılan soruların doğru yapılmış olan sorular üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Grup tarama sınavını başarılı bir şekilde geçen öğrencilerin listesi meb.gob.tr üzerinde duyurular alanında yayınlanmaktadır.

Bilsem Bireysel Değerlendirme Sınavı

Bilsem bireysel değerlendirme sınavı ise tamamen yetenek üzerine kurulmuş ve her öğrencinin ayrı bir şekilde değerlendirildiği sınavdır. Bireysel değerlendirme sınavı randevu sistemi ile yapılmaktadır ve randevular BİLSEM/MEB üzerinden alınmaktadır. Meb.gov.tr adresinden duyurular kısmını takip ederek randevu oluşturabilir ve çocuğunuzun bireysel yetenek sınavına girmesini sağlayabilirsiniz.

Bilsem Sınavı Ücretli mi?

Merak edilen en fazla sorular arasında sınavın ücretli olup olmadığı da bulunmaktadır. Bilsem sınavları için 2017-2018 eğitim dönemine kadar 50 TL gibi bir ücret isteniyordu. Ancak 2017-2018 eğitim döneminden sonra hiçbir şekilde ücret talep edilmedi. Eğer çocuğunuzu Bilsem eğitim programına dahil etme niyetiniz varsa bu aşamada sınavlar için hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. İleri tarihli sınavlar için net bir ifade bulunmasa da bundan sonra yapılacak hiçbir başvuruda ücret alınmayacağı öngörülmektedir. Sınav ücreti konusunda yine de MEB tarafından yayınlanan kılavuzları takip etmeli ve ücret alınmaya karar verilirse bu durum gözden kaçırılmamalıdır.

Bilsem Sınavı Ne Zaman, Kimler Katılabilir?

Bilsem başvuru ve sınavları MEB tarafından yayınlanan yıllık takvim aracılığı ile öğrenilmektedir. Ancak Covid19 salgını nedeniyle MEB’in yayınladığı takvim dışarısına çıkılmış ve Bilsem başvuru/sınavları için tarihler ertelenmiştir. Risksiz ve kontrollü başvuru/sınavlar için MEB anlık olarak resmî sitesinin duyurular alanından sürekli olarak güncellemeleri yayınlamaktadır. İleriki dönemler için henüz netleşmeyen sınav tarihleri için meb.gov.tr adresini takip ederek son güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Bilsem sınavına İlkokul 1., 2. ve 3. sınıflar katılabilmektedir. Ancak bu yıl en çok konuşulan konular arasında 4. sınıfların da dahil edilebileceği bulunuyor. Covid19 salgınından kaynaklanan başvuruların gecikmesi aynı zamanda eğitim döneminin de sarkmasına neden oldu. 3. sınıf olarak başvuru yapmak isteyenlerin ancak Covid19 salgını nedeniyle ertelenen başvuruların mağduriyete sebebiyet vermemesi için 4. sınıfların da başvuru yapabileceği gündemde. Bu konuda resmî makamlardan bir açıklama beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu