Genel
Trend

Ampul Ne Kadar Elektrik Yakar?

Ampul ne kadar elektrik yakar? Sorusunu bir tüketici olarak soruyor olabilirsiniz ya da fen dersinde bir araştırma konusu olarak sorulmuş olabilir. İcadından sonra insanlığın gelişimi açısından çok önemli bir kazanım olan ampul, etrafın aydınlatılması noktasında oldukça önemlidir. Bu yazımızda merak edilen ampul ne kadar elektrik yakar? Sorusunun yanıtını verirken, artık yeni enerji kaynaklarının kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Peki, bir ampul ne kadar yakar?

Ampulün Türü

Ampulün ne kadar yaktığını belirleyebilmek için ilk olarak hangi ampul türünden bahsetmek istediğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde kullanılan farklı ampul türleri var.

Ampuller LED ve normal olarak iki şekilde ele alınır. Normal ampullerin ömürleri LED ampullere göre daha kısa olabilir. Hatta sağladıkları enerjilerde birbirinden farklıdır.

 

Ampulün Türü
Ampulün Türü

 

Normal Ampuller

Normal bir ampulün harcamış olduğu enerji, Watt olarak ifade edilmektedir. Yani normal bir standart ampul 60 watt gücüne sahiptir. Ancak bu ampulün yaymış olduğu ışığı göstermez. Bu ampulün harcamış olduğu enerji miktarıdır. Enerji birimini KJ olarak ele alırsan normal bir ampulün yanması için harcadığı enerji miktardı 36 kj’dir.

Normal Ampuller
Normal Ampuller

LED Ampuller

LED ampullerde ise bu durum daha değişiktir. LED ampuller, normal ampullerden daha az enerjiyle ışık sağlayabilir. Bu da hem cebinize hem de doğaya katkıda bulunmayı sağlayacaktır. İnsanların LED ampulleri tercih etmesindeki en önemli nedenlerden birisi de tasarruf sağlaması ve elektrik faturasında indirim uygulamasıdır.

Normal Ampuller
Normal Ampuller

LED ampuller watt gücü genellikle 12’dir. Aynı şekilde bir LED ampulü 5 saat yaktığınızı düşünürseniz 1 ay sonrasında faturanıza yansıyacak fiyat normal ampulden daha az olacaktır.

Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi hayatınızda normal bir ampul yerine LED ampul tercih etmek isteyebilirsiniz. Doğal olarak bu yalnızca faturanızın indirimli gelmesi değil aynı zamanda dünyaya da katkı sağlamış olmanızı sağlayacaktır.

Ampullerin wattları arttıkça yayacağı elektrik daha fazla olacağı gibi harcayacağı enerjide fazla olacaktır. Bu nedenle elektrikten tasarruf yalnızca LED ampul kullanmakla değil aynı zamanda gereksiz kullanmamakla mümkün olacaktır.

Ampul Ne Kadar Elektrik Yakar? Ve daha fazla bilgi için https://sistempc.net/ adresimizi ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu