Genel

e-Devlet Banka Hesap Sorgulama Yöntemi

e-devlet üzerinden banka hesap sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren e-devlet banka hesap sorgulama işlemi kullanıcılara pratik bir kullanım imkanı sağlıyor. e-Devlet sayesinde yüzlerce farklı işlemi devlet kurumlarına gitmeye gerek duyulmadan internet üzerinden yapabilmek mümkün olmakta ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da, 2020 yılının içerisinde Türkiye vatandaşlarının e-Devlet ile banka hesap sorgulamaları yapmalarına imkan tanıdı.

e-devlet banka hesabı nasıl sorgulanır?

Mevduat/Katılım Fonu hesaplarının olduğu bankaların sorgulanmasın sağlamakta olan e-devlet banka sorgulama işlemini kısa sürede yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Turkiye.gov.tr adresine giriniz ve böylece e-devlet sitesine girmiş olacaksınız. Giriş bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra Diğer Kurum Portalları seçeneğini bulup tıklayın. Eğer bulamaz iseniz arama kutucuğuna da yazabilirsiniz.

Çıkan kurum listesi içerisinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nu seçiniz. Ardından Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama seçeneğine tıklayınız. Sonrasında bilgilendirme yazısını okuyup kabul ederek devam ediniz. Devam ettiğiniz zaman mevduat / katılım fonu hesabınızın bulunduğu bankaların bir listesi çıkacak olup, bu hesaplara dair daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz, bankaların kendi online servislerine bağlanarak işlem yapmanız gerekecektir.

e-Devlet üzerinden banka hesap sorgulama işlemi, bilgilendirme amacı taşımaktadır. hangi bankada hesabı olduğunu bilmeyen veya herhangi bir bankaya borcu olup olmadığını unutan insanlar için işe yaramaktadır. BDDK, yaptığı bir açıklamada e-Devlet’ten çıkan sonuçlar ile banka kayıtları arasında çelişki oluştuğu takdirde banka kayıtlarının esas alınması gerektiğini de ifade etmekte olup, bu unsura da dikkat etmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu