Ana Sayfa Genel IP TV’yi Kimlerin İzlediği Anlaşılır Mı?

IP TV’yi Kimlerin İzlediği Anlaşılır Mı?

69
0

IP TV’i izleyenlerin kimler olduğunu anlamak mümkün müdür? Yazımızda bununla ilgili bilmeniz gerekenlere değindik.

Yayıncı taraf ile izleyiciyi iki aşamada değerlendirebileceğimiz IP TV’nin çalışma mantığı bu hususta öne çıkmaktadır. Yayıncılar aktarılacak televizyon yayınlarının seçimini yapar ve internet üzerinden paket olarak iletebilmek için dijital bir form haline getirir. Ardından yayını sadece abonelerin izleyebilmesi için şifrelemeler yapar ve böylece yayın izleyici için aktarılmaya uygun bir pozisyon alır.

IP TV’de izleyiciler bir bilgisayar veya alıcı kullanarak yayıncıya bağlanır. Kullanıcı bilglieri doğrulanmasının ardından yayın böylece izleyici tarafına aakar. Ara belleğe alınan televizyon yayını izleyici ekranına 1-2 saniye kadar gecikmeyle gelmektedir.

IP TV kullanımının zaman zaman TBMM tarafından tartışıldığı bilinmektedir. Hatta günümüzde IP TV kullanmak yasal olmamakla beraber bir suçtur ve hapis cezası bulunmaktadır. Yani IP TV aboneliğiniz varsa ve illegal yayın yapan platformlardan böylece  yayın izliyorsanız o halde 6 ay ila 2 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası veya paraya çevrilmesi cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir telefon hattı veya frekansından elektromanyetik dalgalar ile veya frekanslarla yapılan şifreyi veyahut şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi bu bağlamda ceza ile karşılaşabilir.

11 Aralık 2018’de Ticaret Bakanlığı tarafından bir açkılama yapılmış, yapılan açıklamada ; Usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında Reklam Kurulu’nun 277. sayılı toplantısında 69.086 TL idari para ve yayın durdurma cezası verilmesine yönelik karar verilmişti.

İnternet hızlarının yükselmesi ve yayın altyapılarının kurulması ile IPTV kullanımına yönelik ilgi de oldukça artmıştır. Hali hazırda abonelik fiyatlarının çok yükselmesi, pek çok farklı oluşumun ortaya çıkması nedeniyle insanlar IP TV’ye başvurabiliyor.

Peki IP TV’yi kimlerin izlediği anlaşılabilir mi?

Türkiye’de yer almakta olan IPTV yayınlarının yayıncılarının sunucularının büyük bir bölümü yurt dışı kaynaklı olup, bu nedenle Türkiye’de bulunan yetkili merciilerin söz konusu sunuculara yurt dışı bağlantıları kurarak erişim sağlaması gerekir. Çünkü IP TV’yi kimlerin izlediğini tespit edebilmek için ilk olarak sunucu verilere erişim sağlanması gerekiyor. Sunuculara bağlanan IP’lere erişilmesi, sunucu kontrolünün ele geçirilmesi gerektiğinden ve sunucular genelde yurt dışında olduğundan bu yüzden yetkili merciilerin bazı prosedürleri yerine getirmesi, uzun bir uğraş içerisine girmesi gerekir. İlk olarak o sunucunun bulunduğu ülkenin yetkili merciisine başvuru yapılmalıdır ve iddiaların kanıtlanması ve o ülkenin de yasal süreci başlatması gerekmekte olup aksi taktirde IP TV izleyenlerin tespiti şartları oluşmayacaktır.

BİR YORUM BIRAK

Söz sizde ! Bu kısımda teşekkür edebilir veya yardım isteyebilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi giriniz

Yorum önce onaylanacaktır.