Ana Sayfa Bilgisayar Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı Mı?

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı Mı?

128
0

Laptop şarjda oyun oynamanın zararlı olup olmadığı konusunda bilgilere değinmekteyiz. İşte şarjdayken laptopda oyun oynamak hakkında bilinmesi gereken hususlar…

Dizüstü bilgisayarlarda oyun kültürü masaüstü bilgisayarlardan daha farklıdır. Ancak ikisinin de ortak noktası yük sırasında prizden gücü çekerek üstün performansı sunabilmektir. Özellikle güçlü bilgisayarlarda!

Laptoplarda kullanıcıların pil ve şarj konusunda bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Özellikle daha uzun bir batarya ömrü adına bataryanın çıkarılarak kullanılması denenmektedir ancak bazı kullanıcılar bunu irdelemeden bilgisayarı kullanmaktadır. Bu hususta bilinmesi gereken unsur Lityum-iyon ve lityum-polimer olarak 2 farklı pil türünün kullanıldığı bilgisayarlarda çeşitli farklılıkların öne çıktığıdır.

Fişe takılı olarak laptop kullanmak pile zarar verir mi?

Laptopu fişe takılı bir şekilde kullanmak pile yani bataryaya herhangi bir zarar vermemektedir. Bilgisayarların batarya kapasitesi tamamen dolduğunda pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojileri vardır. Yine de bilgisayar eğer kapalı ise daha uzun ömürlü kullanım adına bilgisayarın şarjda bırakılmaması önerilir.

Bilinmesi gereken temel unsur cihazlarda yüzde 100’lük değere ulaşıldığında cihazlardaki şarj akışının kesilmekte olmasıdır. Pilin yeniden doldurulması için tamamen bitirilmesi de gerekmemektedir. Pilin tamamen boşalması durumu donanımın daha kısa ömürlü olmasına sebebiyet verir. Bu yüzden %20 ile 80 aralığında şarj oranları ideal kullanım oranıdır.

Laptop fişe takılı olmadığı sırada üstün performans gerektiren (oyun gibi) uygulamalar çalıştırıldığı zaman sistem genelde performansı kısar ve bu yüzden istenen FPS alınamaz. Yüksek performans yapılandırması ile de pil hemen biter. Şarj olurken oyun oynamanın bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu yüzden mobil kullanım gerekmedikçe prize takarak kullanmak güvenlidir ve önerilendir.

Laptopların batarya üzerinde oyun performansları kötüdür. Bunun yanında oyunları şarja takılı olmadan oynamak batarya ömrünü kısaltmakta olan bir unsurdur.

Sonuç olarak laptop cihazını fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez ve bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%’e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatıldığından sorun teşkil etmeyecektir.

BİR YORUM BIRAK

Söz sizde ! Bu kısımda teşekkür edebilir veya yardım isteyebilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi giriniz

Yorum önce onaylanacaktır.