Bilgisayar

Bilgisayarın Kapatma Fonksiyonunun Çalışmaması Çözüm Yöntemleri

Bilgisayarın kapatma fonksiyonunun çalışmaması durumuna neden olan pek çok unsur bulunmakta olup, bazı durumlarda bilgisayar kapatma komutu ile kapanmadığı gibi kendi kendine yeniden başlatılmaktadır. Windows 10 ve üzeri işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda “Bilgisayarı Kapat” komutuna tıkladığınız zaman bilgisayar tamamen kapanmamakta olup, hızlı ön yükleme yapılabilmesi amacıyla durumunu korumaktadır. Bilgisayarda bir sorun var ise ve sıfırlamanız gerekmekteyse o halde bilgisayarı yeniden başlatmalısınız.

Uygulanan geleneksel kapatma komutlarında ise Windows her şeyi kapatmakta olup, dolayısıyla bilgisayar ön yüklendiğinde sıfırdan başlayacaktır. Hazırda bekleme yani uyku modu ise açık olan programları ve dosyaların diske kaydedilmesiyle mümkün olmaktadır. Böylece bilgisayarı aktif ettiğiniz zaman kaldığınız yerden kolayca devam etmektesiniz.

Sistemde meydana gelen kapatma sorunlarını gidermek için Windows’in çekirdeği tamamen kapatılmasını istemeniz gerekiyor. Bunun için Bilgisayarı Kapat seçeneğini kullanmak yerine Yeniden Başlat seçeneğine tıklamanızı öneririz. Önce sistem tam bir kapatma gerçekleştirecek ve çekirdeğini durumunu atacaktır. Dolayısıyla bilgisayarı kapatma konusunda sorun yaşayanlar yeniden başlatma komutunu kullanarak düzelmesini sağlayabilir. Eğer dilerseniz tam kapatma işlemini yapabilmek için Bilgisayarı Kapat seçeneğine tıklarken klavyenizden Shift tuşuna da basılı tutabilirsiniz.

Komut İstemi kullanmak

Kullanıcılar komut istemi kullanarak da zorla kapatma komutunu verebilir. Bunun için komut istemi penceresini açmak gerekli olup, komut istemi penceresini açabilmek için başlat menüsünden Komut İstemi olarak aratınız ve çıkan sonucu sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır komutunu veriniz Ardından aşağıdaki komutu kopyala yapıştır yapıp Enter tuşuna basınız:

shutdown /s /f /t 0

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu