Bilgisayar
Trend

Chrome Kaydedilmiş Şifreler Nasıl Silinir?

Chrome, dünyanın en büyük tarayıcılarından bir tanesidir. Her türlü işletim sisteminde çalışma özelliğine sahip olan chrome, kullanılarak mailler, web siteleri, forum ve sosyal medya araçları açılarak kullanılabilir.

Chrome özelliklerinin başında girmiş olduğunuz şifreleri isteğinize bağlı olarak kaydediyor olmasıdır. Yani chrome kullanırken bunu bir oturum açarak yapmışsanız herhangi bir işlem esnasında size şifrenizin kaydedilip kaydedilmeyeceği sorulacaktır. Dolayısıyla size buna evet derseniz girmiş olduğunuz şifre bulut tabanda saklanır ve tekrar aynı işlemi yapmak istediğinizde şifreniz otomatik olarak yazılır. Bunun için olan yanları kadar sıkıntı yaratacak olan yanları da vardır. Ancak sıkıntıyı yaratacak olan da yine sizlersiniz. Örneğin bilmediğiniz sitelere girmeniz ve bilgisayarınıza zararlı yazılımların girmiş olması şifrelerinizin de ele geçirilmesine imkan sağlayabilir. Bunun dışında chrome çok güvenli bir sistemdir ve girdiğiniz şifreler kesinlikle üçüncü taraflarla paylaşılmaz.

Peki, bilerek ya da bilmeyerek chrome üzerinde kayıt olmuş olan şifrelerinizi nasıl bulur ve kaldırırsınız? Biz bu makalemizde chrome kaydedilmiş şifreler silme konusunda bilgiler verelim istedik.

Chrome Kayıtlı Şifreleri Silmek

  • Chrome kaydedilmiş şifreler silinebilmesi için önce tarayıcınızı açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan alt alta sıralanmış 3 noktaya tıklayın. Karşınıza menü açılacak.
  • Açılan menüde ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Sonrasında ise otomatik doldurma altında bulunan şifreler yazısına tıklayın.
Chrome Kaydedilmiş Şifreler Nasıl Silinir?
Chrome Kaydedilmiş Şifreler Nasıl Silinir?

Ekrana çıkan bölümde şifreleri kaydetmeyi öner şeklinde yazı çıkacak. Bu yazının amacı sizin Google herhangi bir şifre girdiğiniz zaman bunun kaydedilip kaydedilmemesi gerektiğini uyarmasıdır. Eğer sizi her seferinde uyarmasını istemiyorsanız bu alanı kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde de gösterilmiş olduğu gibi şifrelerin yanında ne yapmanız gerektiğine dair olan işaret vardır. Eğer ki sizin amacınız şifreyi silmek ise bu durumda hemen yanında bulunan alt alta 3 noktayı tıklamak ve kaldır seçeneğini işaretlemek olması gerekir.

Chrome Kaydedilmiş Şifreler Nasıl Silinir?
Chrome Kaydedilmiş Şifreler Nasıl Silinir?

Tüm Kayıtlı Şifreleri Silmek

Şifreler bölümüne girdiğinizde bilgisayarınızdaki tüm kayıtlı şifreleri alt alta görebiliyorsunuz. Eğer siz hepsini silmek isterseniz bu durumda tek tek yapmak yerine hepsini işaretleyerek kaldırabilirsiniz.

Daha fazla pratik bilgi için sitemizi takip ederek güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu