Bilgisayar

AMD Crossfire Ne İşe Yarıyor Crossfire Nasıl Yapılır?

AMD Crossfire ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl yapılabileceği, zararları ve yararları gibi konular içeren yazımıza hoş geldiniz. İlk olarak AMD Crossfire’ın ne olduğundan bahsedeceğiz.

AMD Crossfire Nedir?

AMD Crossfire, birden fazla AMD grafik kartını aynı anda aynı anakart üzerinde kullanmaya yarayan bir teknolojidir.

AMD Crossfire Ne İşe Yarıyor?

Birden fazla grafik kart ile beraber daha yüksek FPS sonuçları mümkün oluyor. Bir yerine iki grafik kart kullanarak daha yüksek frame alınabiliyor.

AMD Crossfire Nasıl Yapılır Nasıl Takılır?

AMD Crossfire yapabilmek için ilk olarak iki adet aynı model veya birbirleriyle uyumlu iki grafik kartınız olmalıdır. Öte yandan AMD Crossfire teknolojisi ile uyumlu bir anakartınız ve oluşacak yeni gücü kaldıracak, yeterli giriş uyarlanabilecek güç kaynağınız bulunmalı. Bunu öğrenmek için güç kaynağınızın ve anakartınızın modelini aşağıya yorum olarak bırakın. Destekleyip desteklemediğini yazarız.

AMD Crossfire işlemini yapabilmek için Crossfire köprüsü gerekiyor. E-ticaret sitelerinden uygun fiyata satın alabilirsiniz. Anakartın girişlerine yerleştirilen iki grafik kart birbirine resimdeki gibi bağlanır. Güç kaynağına ait güç çıkışları var ise grafik kartların güç girişlerine bağlanır.

AMD Crossfire için yazılımsal desteğin de AMD grafik kart yönetim panelinden verilmesi yani driver ekranında verilmesi gerekir.

AMD Crossfire Yararları

Yukarıda da ifade edildiği gibi AMD Crossfire teknolojisi kullanılarak örneğin bir video oyunundan tek grafik kart ile 30 FPS alınıyorken 50 FPS almak mümkün. Tabii bu rakamlar sadece örnek olup oyundan oyuna değişmektedir. Bazı oyunlarda Crossfire ile ciddi bir kazanım elde edilir. Bir grafik kartı çöpe atmak yerine çok daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

AMD Crossfire Zararları

AMD Crossfire yararları olduğu gibi zararları da vardır. Crossfire güç kaynağınıza daha fazla yük getirir ve elektrik faturanızın da artmasına neden olur. Bunun dışında Crossfire her oyunda işe yarayan bir teknoloji değildir. Bazı oyunlar AMD Crossfire teknolojisine gerekli desteği vermemektedir. Bazı oyunlar da destek verse dahi istenen seviyede sonuç alınamamasına neden olur. Örneğin bir oyunda %50 kadar FPS artışınız var ise bir başka oyunda bu artış %10’u dahi zor bulabilir. Bu oyundan oyuna değişkenlik gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu