Bilgisayar

Klavye Alakasız Yazılar Yazıyorsa Bunları Uygulayın

Klavyeniz alakasız yazılar yazmakta ise veya basılan karakterin haricinde farklı kelimeler yazıyorsa bu içeriğimizi mutlaka inceleyin. Klavyede girilen karakterlerle ekrana yansıyan karakterler bazen farklı olabiliyor. Örneğin siz klavyenizde E harfini basıyorsanız ancak farklı bir harf ekrana geliyorsa o halde ilk olarak klavye türünü kontrol etmelisiniz.

Klavye Dil Seçeneğinin Değiştirilmesi

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan klavyeler Q olup, eğer elinizde Q klavye bulunmaktaysa ancak klavye seçeneklerinden F klavyeyi seçtiyseniz ekran bastığınız harfleri F olarak algılayıp o şekilde yansıtacaktır. Dolayısıyla klavyede basılan karakterin çıkmaması durumunda ilk olarak klavye seçeneklerinden doğru klavyenin yazılımsal olarak seçili olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapabilmek için dil ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor. Dil seçeneğinin kontrolü için bilgisayarınızın sağ alt bölümünde yer almakta olan TRF veya TRQ yazılarının üzerine bir kez tıklayın ve doğru klavyenin seçimini yapın. Eğer sorun klavye dili ile alakalı değilse o halde diğer yönteme geçelim.

Klavyeyi Çıkarıp Takın

Uygulanabilecek en basit ve etkili yöntemlerden biri klavyeyi çıkarıp takmaktır. Bu uygulama büyük olasılıkla sorununuzu giderir. Eğer hala çözülmediyse devam edelim.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Klavyenizde meydana gelen bir sorunu çözebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman sorununuz çözülebilir.

Aygıt Yöneticisi

Klavyenizi aygıt yöneticisi bölümünden kaldırarak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra klavyenizin sistem tarafından otomatik olarak tanıtılmasını sağlayarak sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer multimedya özellikli bir klavye kullanılmakta ise klavyeye ait bir yazılımın bulunup bulunmadığı araştırılarak ayarların kontrol edilmesi gerekiyor.

Başka Klavye ile Deneyin

Eğer sorununuz yukarıdaki yöntemlere rağmen devam ediyorsa o halde bilgisayarınıza farklı bir klavye bağlayarak o şekilde sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bazen klavyeye sıvı dökülmesi veya klavyenin ömrünü tamamlaması durumları meydana gelebildiğinden farklı bir klavye takarak deneyerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Virüs Taraması

Başka bir klavyeye rağmen sorun devam ediyorsa bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda kapsamlı ve güçlü bir virüs programı ile tam tarama uygulanmalı , bilgisayarda bir virüs olup olmadığı tespit edilerek bir virüs olması halinde temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu