Bilgisayar
Trend

Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Bilgisayarınızı güvende tutmak istiyorsanız onu iyi korumalı ve bazı önemli hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Bir bilgisayara sahipseniz günlük yaşam içerisinde onu pek çok nedenlerle kullandığınız için kişisel ve finansal tüm bilgilerinizin de onda olduğunu unutmamanız gerekiyor. Özellikle kullandığınız bilgisayar aynı zamanda işinizse bu durumda dikkati daha fazla yoğunlaştırmak zorundasınız.

Bilgisayar Güvenliğini Sağlamak

Bilgisayarın güvenliğini sağlamak bir adımla yapılabilecek bir şey değildir. Yani bilgisayarınıza bir anti-virüs yazılımı yüklemiş olmanız onu güvenli hale getirmeyecektir. Aşağıda bahsedeceğimiz bu 10 madde sayesinde bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları
Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamanın yolları

Hepimizin bilgisayarında çoğu verilerin saklı olduğunu ve bunların bazılarının özel bazılarınınsa kişisel bilgileri içerdiği bellidir. Aşağıda listeleyeceğimiz uyarılara dikkat etmeniz halinde bilgisayarınızı daha korunaklı ve güvenli hale dönüştürebilirsiniz.

  1. Seçtiğiniz şifrenizin mutlaka güçlü olmasını sağlamalısınız. Bilgisayarınızdaki şifreler ne kadar güçlü olursa çözülebilmesi de o kadar zor olacaktır. Hiçbir bilgisayar korsanız zor şifrelerle uğraşarak zaman kaybetmek istemez.
  2. Piyasada çok güçlü antivirüs yazılımları bulunuyor. Bunlardan uygun olanını bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu yazılımların bazıları ücretsiz bazıları ise ücretli olarak satılır. Ücretli olan yazılımların koruma gücü ücretsiz olanlara göre daha yüksektir.
  3. İşletim sistemleri sürekli olarak güncellenerek daha korumacı bir hale getiriliyor. Güncellemelerin asıl nedeni bilgisayardaki açıkları tespit etmek ve onları ortadan kaldırmak. Dolayısıyla siz en son gelen güncellemelerle bilgisayarınızı korumalı hale getirebilirsiniz.
  4. Güvenli internet yalnızca tarayıcınızı daha güvenli hale getirir ve doğal olarak bilgisayar sizin sakıncalı bir yazılımı indirmenize izin vermez. Hatta çift faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak bilgisayarınızı güvende tutmak açısından çok daha iyi olacaktır.
  5. Firewall bilgisayarınızı ağ tehditlerine karşı koruyarak zararlı bağlantıların engellenmesini sağlar.
  6. Yedeklemeler olası bilgilerinizi kaybetmenizi önleyecektir. Verilerinizi sıklıkla yedeklediğinizde bilgisayarınıza herhangi bir şey olması halinde bile verileriniz yedekli olduğu için tekrardan kullanmaya devam edeceksiniz.
  7. E-postalarınızı açarken mutlaka dikkatli hareket edin. Zararlı yazılımların büyük bir bölümü bilinmeyen e-postalar üzerinden gönderilir. İlginizi çekebilecek bir e-posta mesajına tıkladığınızda istemeden korsanlara davetiye çıkarmış olacaksınız.
  8. Pek çoğumuz farkında olmadan özel bilgilerimizi sosyal medya platformları üzerinden paylaşabiliyoruz. Hatta bilmediğimiz web siteleri bile farkında olmadan form adı altında ya da farklı uygulamalarla bizim bilgilerimizi alabiliyorlar. Bunun için güvenli olduğundan emin olmadığınız hiçbir siteye ya da sosyal medya platformunda bilgilerinizi paylaşmayın.
  9. Popup pencereleri de oldukça zararlıdır. İnternette gezindiğinizde rastlamış olduğunuz bu reklamları engelleyin ya da güvenli olduğuna emin olmadan onlara dokunmayın.
  10. Kullanmadığınız dosyaları bilgisayarınızda bulundurmayın. Kullanmadığınız dosyalar bilgisayarınızda yer kaplayacağı gibi aynı zamanda performansının da düşmesine neden olacaktır.
Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları
Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Bilgisayar korsanları neden web sitelerini hedef alır?

Bilgisayar korsanlarının bir internet sitesini ele geçirmek ve saldırmak için birden fazla nedeni vardır, ancak biz her ne kadar kişisel bilgileri almak için biliyor olsa da onların amaçları bundan çok daha fazlasıdır. Özellikle bir bilgisayar sitesinin çok fazla ziyaretçisi bulunuyorsa ve veri tabanı büyük ise bu durumda hackerlar için o web sitesi her zaman önemlidir.

Bilgisayar korsanları girdikleri internet sitesi üzerindeki verileri toplayarak bunları farklı ve karanlık amaçları için kullanabilirler.

Web sitelerinde fikri mülkiyet hakkı saklıdır. Yani bir işletmeyi yönetiyorsanız o zaman gizli bilgileri ve sözleşmeleri de saklıyorsunuz demektir. Dolayısıyla bu belge ve bilgilerin ifşa edilmesi rakiplere de avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle bilgisayar korsanları web sitelerini hedeflerine almışlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu