Bilgisayar

DNS Sunucu Yanıt Vermeme Hatası Çözüm Yöntemi

DNS Sunucu Yanıt Vermeme Hatası Nedir? Nasıl Çözülür

Yeni içeriğimizde DNS sunucu yanıt vermeme hatası konusunda uygulanabilecek olan çözüm yöntemlerine değinmekteyiz. İşte DNS sunucu yanıt vermeme hatası çözüm yöntemi…

DNS hataları ile karşılaşmanın pek çok nedeni bulunmakta olup, DNS sunucu yanıt vermeme hatası da bunlardan biri olarak bilinmektedir. Hatayı çözebilmek için uygulanabilecek olan yöntemler bulunmaktadır.

DNS Sunucu yanıt vermiyor hatasının çözüm yöntemleri:

Farklı bir internet tarayıcısının kullanılması :

Sorunun çözümü noktasında ilk olarak internet tarayıcısından kaynaklanan bir problem olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Mozilla Firefox tarayıcısını kullanmakta iseniz Opera, Opera kullanmakta iseniz Chrome, Google Chrome kullanmakta iseniz de Edge kullanarak yani internet tarayıcısı değiştirme uygulayarak sorunun giderilip giderilmediğini görebilirsiniz.

VPN hizmetini kapatma:

Eğer internet tarayıcınızın dışında bilgisayarınızda haricen bir VPN uygulaması var ise onu devre dışı bırakarak da sorunun çözülmesi noktasında hamlede bulunabilirsiniz. VPN bazen bu tarz DNS sunucu yanıt vermeme hatalarına neden olabilmekte olup DNS bağlantısının kapatılarak tekrar denenmesi önerilir.

Antivirüsün Devre Dışı Bırakılması

Bilgisayarda yer almakta olan antivirüs programının bir süreliğine devre dışı bırakılarak tekrar denenmesi sorunu çözebilir. Bazen antivirüs tarafından uygulanan kısıtlamalar ve çeşitli müdahaleler nedeniyle DNS sunucu yanıt vermeme sorunu ortaya çıkabilmekte olup, sorunu antivirüs programını kapatarak çözmek mümkün olabilir.

Modemi Yeniden Başlatma

Bazen sorun modemi tekrar başlatarak giderilebilmektedir. Dolayısıyla DNS sunucu hatası alıyor iseniz modemi yeniden başlatarak probleminizi giderebilmeniz mümkün olabilir. Modemin arkasındaki güç düğmesine bir kez basın ve 15 saniye bekleyin. 15 saniyelik sürenin ardından güç düğmesine bir kez daha basınız ve yeniden bağlantı kurulmasını bekleyiniz.

DNS Ön Belleğini Temizleme

Uygulanabilecek olan bir başka yöntem de DNS ön belleğini temizlemektir. Görev çubuğundaki arama simgesine tıklayınız ve “cmd” yazarak Komut İstemi’ni açınız. “ipconfig/flushdns” (tırnak olmadan) yazıp enter tuşuna basınız. Ardından DNS ön belleği temizlendikten sonra art arda şu kodları yazıp enter tuşuna basın: ipconfig /registerdns – ipconfig /release – ipconfig /renew

İkincil Bağlantıları Devre Dışı Bırakma

İkincil bağlantıları kapatarak DNS sunucu yanıt vermeme hatasını giderebilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için bilgisayarınızın Başlat menüsünü açınız. Ardından Ayarlar bölümüne giriniz. Oradan Ağ ve İnternet’e tıklayınız ve Wi-Fi sekmesine geliniz. “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir”e tıklayarak ikincil ağ bağlantısının üzerine sağ tıklayınız ve Devre Dışı Bırak seçeneğine basınız.

Bu yazımızda DNS sunucu yanıt vermeme hatasını gidermekle ilgili olarak çeşitli çözüm yöntemlerine değindik. Konuya ilişkin yardım taleplerinizi ve görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. SistemPC ile kalın!

iOS DNS Ayarı Yapma Yöntemi – Nasıl Yapılır ? Rehber

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu