Bilgisayar
Trend

Ekran Kartı Neden Fazla Isınır?

Ekran kartı, bir bilgisayarın ana donanım parçalarından sadece biri ancak en önemlilerindendir. Monitöre gönderilen sinyallerin alınmasını ve okunmasını sağlayan bu komple bütünleşik bileşen cihazın özelliklerine göre güçlendirilmiş özelliklere sahiptir.

Ekran kartı sürekli çalıştığından dolayı belli bir dereceye kadar ısınabilir ve bu normal olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda ekran kartının olması gerekenden daha fazla ısındığına da şahit olabilirsiniz. Ekran kartının fazlaca ısınması demek ise bilgisayara zarar gelebileceği anlamına gelir ve bunun içinde mutlaka en hızlı şekilde sorunun çözülmesi gerekir.

Sorunun tespit edilmesi için ilk olarak ekran kartı neden ısınıyor? Sorusunun yanıtını net olarak bulabilmek gerekir. Aşağıda ısınmaya neden olabilecek sorunlardan bazıları yer almaktadır. Bu sorunlar doğrultusunda bilgisayarınızın ekran kartına teşhis koyabilirsiniz.

Aşırı Yüklenme

Ekran kartının aşırı ısınmasının en önemli nedenleri arasında bilgisayara yüklenen aşırı yüktür. Eğer bilgisayarınızı çok fazla kasacak görüntüler yüklemeye ve açmaya çalışırsanız bu durumda ekran kartınız ısınmaya başlayacaktır. Yapmanız gereken ise bilgisayarınızın üzerine düşen yükü azaltmak olması gerekir.

Tozlanma

Ekran kartının aşırı ısınmasına neden olan şeylerden birisi de bilgisayarın aşırı derecede tozlanmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bilgisayarınızı düzenli olarak temizlerseniz ısınmasına neden olabilecek toz ve kir gibi durumlarında önüne geçmiş olursunuz.

Ekran Kartı Neden Fazla Isınır?
Ekran Kartı Neden Fazla Isınır?

Yazılım Sorunları

Grafik kartının sürekli olarak kullanılıyor olması ve özellikle de uyumsuz yazılımların kullanılıyor olması ekran kartının yorulmasına neden olacağı için bazı sorunların oluşmasına neden olabilir. Ekran kartının zarar görebileceği tüm yazılımların kaldırılması daha sağlıklı çalışmasına imkan tanımış olacaktır.

Donanım Sorunları

Bilgisayardaki donanımsal problemler ekran kartının ısınmasına neden olabilir. Özellikle kartın soğutucu bölümünde meydana gelen problem ekran kartının daha çok çalışmasına ve kendini soğutamamasına neden olacağından aşırı ısınma gibi problemler ortaya çıkması olası nedenlerdendir. Eğer bilgisayarınızda donanımsal problemler yaşadığınızı hissediyorsanız mutlaka sorunu biran önce çözmeniz gerekir. Bu sayede bilgisayarınız daha düzgün çalışacak ve ekran kartınız zarar görmeyecektir.

Yetersiz Soğutma

Bilgisayar çalışırken aynı zamanda bileşenlerin ısınmasını önlemek için fanlara ihtiyaç duyar. Fanlar sürekli olmasa da donanım ısındığında devreye girer ve bilgisayarın soğumasına neden olur. Fanın çalışmaması ya da az hızlı çalışması durumunda bilgisayar havalandırılmayacağından dolayı ısınmaya başlayacaktır. Soğutma sisteminde yaşadığınız problem varsa bunu çözmeniz faydalı olacaktır.

Termal Macun Problemleri

Termal macun ekran kartının ısısının düşürülmesi açısından çok önemlidir. Macun zaman içinde daha fazla katılaşarak etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Macunun işlevini kaybetmesi durumunda yenilenmesini sağlamanız gerekir. Bu sayede çok fazla ısı ortaya çıkması da önlenmiş olacaktır.

Ekran Kartı Sıcaklığı Neden Önemlidir?

Ekran kartı gibi bileşenler bilgisayarınızda kritik rol oynamaktadır. Sürekli bilgisayarın çalışmasını sağlamak bilgisayarın aşırı ısınmasını sağlayacaktır. Yüksek işlem gücü ekran kartında olumsuzluklara neden olacaktır. Bu nedenle bilgisayarda kalıcı hasarlar oluşmasını istemiyorsanız sürekli olarak bileşen ve donanımlar arasında inceleme gözlemleme yapmanız gerekir. Bilgisayarda meydana gelebilecek kalıcı hasarların oluşması maddi olarak sıkıntıya neden olabileceği gibi aynı zamanda performansınızın da düşmesini sağlayacaktır.

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Ekran kartının sıcaklığının çok önemli olduğunu söyledik buna göre bir ekran kartının 80 derecenin altında kalması çok önemlidir. Üzerine çıktığında performans düşüklüğünü hissedersiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu