Bilgisayar
Trend

Dizüstü Bilgisayarım Neden Aşırı Isınıyor?

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısındığında ne yapacağınızı bilmek zor olabilir, ancak cihazınızın uygun şekilde havalandırıldığından emin olmak, dizüstü bilgisayar tamiri ihtiyacını ortadan kaldırmak için harika bir başlangıç noktasıdır.

Bir masaüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında, dizüstü bilgisayarlar kompakttır ve tüm bileşenleri için çok az alana sahiptir. Bu nedenle, video oyunu yüklemek veya TV izlemek gibi çok fazla bilgi işlem gücü gerektiren görevleri tamamlamaya çalıştığınızda, cihazınızın sıcaklığı artabilir. Fanlar soğutmaya çalışacak, ancak dizüstü bilgisayarınız yine de çok ısınabilir ve arızalanmaya başlayabilir.

Bir dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilecek birkaç neden sayılabilir:

 • Hava menfezleri kapatılmıştır.
 • Dizüstü bilgisayarınızın içine giren hava akışını azaltan yatak, yastık veya kucağınız gibi yumuşak veya engebeli bir yüzeye yerleştirdiğinizde ısınabilir.
 • Toz, kir, saç gibi atıklar dizüstü bilgisayarınızın fanını engelleyerek cihazı soğutmakta zorlanmasına neden olabilir.
 • Eski batarya veya bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olan termal macun gibi dahili donanımla ilgili sorunlar vardır.

Dizüstü Bilgisayarımın Aşırı Isındığını Nasıl Anlarım?

Dizüstü bilgisayarın sıcaklığının 35 dereceyi aşmaması gerekiyor. Bu yüzden ısındığını hissettiğinizde hızlı hareket edin. Aksi takdirde, bilgisayarınız yalnızca kalıcı hasar görmeyebilir, aynı zamanda sizi yakabilir.

Diğer aşırı ısınma belirtileri şunları içerir:

 • Dizüstü bilgisayarınızın temel görevleri gerçekleştirmesi normalden daha uzun sürüyor.
 • Uygulamalar ve programlar donuyor.
 • Mause veya klavyeniz yanıt vermiyor.
 • Dizüstü bilgisayarınız aniden kapanıyor ve birkaç dakika boyunca tekrar açılmıyor.
 • Dizüstü bilgisayarın aşırı ısındığını bildiren beklenmeyen hata mesajları alınıyor.
Dizüstü Bilgisayarım Neden Aşırı Isınıyor?
Dizüstü Bilgisayarım Neden Aşırı Isınıyor?

Dizüstü Bilgisayarımın Fanı Neden Bu Kadar Gürültülü?

Yüksek sesli bir dizüstü bilgisayar fanı, bilgisayarınızı soğumaya çalışırken aşırı hızlanmaya başladığının bir işaretidir. Sebepler değişebilir. Mesela fanda toz birikmesi olabilir veya dizüstü bilgisayarınızı kucağınızda tuttuğunuz için havalandırma deliklerinin kapatılmasından kaynaklanabilir.

Arka planda sürekli çalışan bir yazılımınız veya video oyunu gibi sisteminizin enerjisinin çoğunu çeken bir yazılımınız varsa, bu da fanların yüksek sesle dönmesine neden olabilir.

Aşırı Isınan Bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Düzeltilir?

Dizüstü bilgisayarınızın çalışmadığını belirledikten sonra, onu yeniden çalışır duruma getirmenin birkaç yolu vardır.

Dizüstü bilgisayarınızı kapatın, kabloları çıkarın ve bataryayı çıkarın. Tamamen soğuyana kadar kullanmaya ara vermelisiniz.

Havalandırma deliklerini ve fanı kir veya diğer tıkanma belirtileri açısından inceleyin. Kanallar genellikle bilgisayarınızın altında veya yanlarında bulunur.

Dizüstü bilgisayarınızın havalandırma deliklerini temizlemek için basınçlı hava kullanın. Fanınız zorlanmaya, gürültü yapmaya veya maksimum hızda çalışmaya devam ediyorsa, başka sorunlar için kontrol edilmesi gerekebilir.

Sisteminizin fan kontrol ayarlarını değiştirin. Bir Windows modeliniz varsa, bunu BIOS menüsünden yapabilirsiniz. Kullanıcıların fan ayarlarına erişmesine izin veren üçüncü taraf güç yönetimi uygulamaları da vardır.

Bu adımları denediyseniz ve hala biraz yardıma ihtiyacınız varsa en yakın tamirciye götürme zamanı gelmiş demektir.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayar Güvenliğini Sağlamanın Yolları

Dizüstü bilgisayarların aşırı ısınması nasıl önlenir?

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısındığında ne yapacağınızı bilmek zor olabilir, ancak cihazınızın uygun şekilde havalandırıldığından emin olmak, dizüstü bilgisayar tamiri ihtiyacını ortadan kaldırmak için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

 • Havalandırma deliklerinizi açık tutun ve dizüstü bilgisayarınıza çok yakın olan nesneleri kaldırın.
 • Dizüstü bilgisayarınızı her zaman masa gibi sağlam, düz bir yüzeye koyun. Bu mümkün değilse altına bir kitap veya bir nesne koymayı deneyin.
 • Herhangi bir toz, kir veya saç fark ederseniz havalandırma deliklerinizi hemen temizleyin.
 • Daha serin bir odada çalışın.
 • Hava akışını artırmak için soğutma pedi kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu