Bilgisayar

Bilgisayar Sıcaklığını Gösteren Programlar

Bilgisayarınızın sıcaklık değerini kontrol etmek için bazı programlardan yardım alabilirsiniz. Yeni içeriğimizde bu amaçla kullanabileceğiniz programlara ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz.

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları özellikle sıcak havalarda bilgisayarlarının fazla ısınması sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi durumlarda sıcaklığı takip etmeye imkan tanıyan PC sıcaklık ölçme programlarından yararlanılabilmektedir.

Isınma sorunu bilgisayarlar için önemli bir problemdir. Bir bilgisayar haddinden fazla ısındığı zaman performans konusunda zorlandığı anlamına gelir ve aşırı sıcaklıklarda donanımların yanması ve hatta anakart donanımının arızalanması problemiyle karşılaşılabilir. Bu nedenle bilgisayarın sıcaklık  seviyelerinin izlenerek kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli programlar vardır.

PC sıcaklığını ölçme programları :

SpeedFan

En çok kullanılan bilgisayar sıcaklık ve fan hızı takip programlarından biridir. Ülkemizde de son derece popülerdir. Bilgisayarda yer alan fanların hızını, voltajını, bilgisayar parçalarının sıcaklığını gösterebilir. Bu program, donanımların sıcaklığına göre bilgisayar fan hızını değiştirebilmektedir ve eğer ısı dereceleriniz zaten normalse ve hatta fan gereğinden fazla hızda çalışıyorsa fan hızını kısmanıza imkan tanıyor.

Open Hardware Monitor

Yaygın olarak kullanılan bu program bilgisayarın fan hızını, bilgisayarın genel sıcaklığını ve voltaj akımını gösterebilmektedir. Open Hardware Monitör Windows işletim sisteminde kullanılabildiği gibi aynı zamanda Android işletim sistemli cihazlarda da kullanılabilmesiyle öne çıkıyor. Basit ve etkili bir tasarımı bulunan Hardware Monitör, bu alanda yaygın olarak kullanılıyor.

Real Temp


Tasarım olarak anlaşılması oldukça kolay bir programdır. Bilgisayar sıcaklığını hızlıca kontrol etmeye imkan tanır. Aynı zamanda bilgisayar sıcaklıklarının değerlerini vererek karşılaştırma yapmak konusunda da imkan tanır. Böylece hangi sıcaklıkların anormal olduğuyla ilgili olarak tespitler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu