Bilgisayar
Trend

Akıllı Televizyona Bilgisayar Nasıl Bağlanır?

Akıllı televizyonlar, eski tip televizyonlara göre muazzam bir gelişmişlik seviyesi vardır. Bu televizyonları istediğiniz tüm mobil cihazlara bağlayabiliyorsunuz. Bu da ister sunum yapmak isterseniz bilgisayarınızdaki bir videoyu izlemeniz için size kolaylık sağlıyor.

Bilgisayarı televizyonunuza bağlamanın en kolay ve hızlı yolu HDMI kablosunu kullanmaktır. Ancak  HDMI kablonuz olmadan da bağlayabilirsiniz.

HDMI kablosunu kullanırken bir ucunu bilgisayarınıza diğer ucunu ise televizyonunuzun bağlantı noktasına bağlamanız gerekiyor. Televizyonunuzu HDMI kanalına geçirin. Her televizyonda farklı olabilir genellikle HDMI 1 ya da HDMI 2 şeklinde yazılır.

Bilgisayarınızdaki görüntü ekranını televizyona yansıtabilmeniz yapacağınız bu işlem kadar basit. Bu sayede bilgisayarınızdan oynattığınız her şeyi televizyonunuzda görebilirsiniz.

Peki, televizyonunuzda HDMI kablo bağlantınız bulunmuyorsa bu durumda ne yapmanız gerekiyor.

Akıllı Televizyona Bilgisayar Nasıl Bağlanır?
Akıllı Televizyona Bilgisayar Nasıl Bağlanır?

HDMI Bağlantısı Olmayan Televizyona Bilgisayar Bağlamak

HDMI bağlantıları 3 boyutlu olur. Birincisi tam boyut ikincisi mini ve üçüncüsü mikro boyuttur.  Bilgisayarınızda ya da televizyonunuzdaki HDMI bağlantısı aşağıda gösterilmiş resimdeki gibi tam boyutlu bağlantıysa ve HDMI özelliği bulunmuyorsa şu şekilde yapmanız gerekiyor.

Televizyonunuz yeni modelse USB-,C bağlantısı olabilir ve bunun içinde televizyona bağlanmak istediğinizde, USB-C – HDMI kablosu kullanmanız gerekiyor.

Piyasada dizüstü bilgisayarların USB-c bağlantısını HDMI’ye dönüştürmek istediğinizde satılan adaptörler vardır. Bu adaptörlerden satın alınarak dönüştürebilirsiniz.

USB-C yolundan giderseniz ancak dizüstü bilgisayarınızda şu anda dolu ya da şark için gerekli olan yalnızca bir USB-C bağlantı noktası bulunuyorsa daha fazla bağlantı eklemek isterseniz USB-C hub kullanmayı düşünün.

Dizüstü bilgisayarınızda bu modern bağlantılardan herhangi biri bulunmuyorsa onu televizyona bağlamak için bir VGA bağlantı noktası kullanmanız gerekiyor. VGA sesi taşımayacağı için aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde porta takabileceğiniz 3,5 mm ses konektörü de olan bir kablo seçmeniz gerekiyor.

Televizyonumda Yedek Bir HDMI Bağlantı Noktası Yoksa

Bilgisayarınızda HDMI bağlantı noktası kullanılıyorsa bir bağlantıyı daha fazla bağlantı noktasına dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bunun için HDMI anahtarı kullanabilirsiniz. Bunlar ucuz olan parçalardır.

Akıllı Televizyona Bilgisayar Nasıl Bağlanır?
Akıllı Televizyona Bilgisayar Nasıl Bağlanır?

HDMI Kablosu Uzun Değilse

Televizyonunuzu duvara monte etmişseniz ve dizüstü bilgisayarınız prize takılıyken daha uzak mesafeden kullanmak istiyorsanız o zaman ekstra uzun bir HDMI kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Eğer duvara yakınsa ve erişimi zor ise bu durumda HDMI genişletici cihazlarda satın alabiliyorsunuz.,

Dizüstü Bilgisayarımı HDMI Üzerinden TV’ye Bağladığımda Ses Yok

Televizyonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda ses gelmiyorsa öncelikli olarak bağlantıyla ilgili sorunları ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bunun için kablonun düzgün takılmış olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer sorun görünmüyorsa bağlantı noktasını değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızın doğru yapılandırıldığından emin olmanız gerekiyor. Windows ekranının altında bulunan görev çubuğundan bilgisayarınızın ses ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Çünkü bu ses kısık ise bu durumda televizyonunuzdan ses gelmeyebilir.

Dizüstü bilgisayarımı HDMI üzerinden TV’ye bağladığımda görüntü yok

Bilgisayarınızı televizyona bağladığınızda ekranda görüntü görmüyorsanız o zaman HDMI bağlantısını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıda bahsedeceğimiz yolu izlemelisiniz.

Windows Key + P tuşlarına basın. Çeşitli görüntüleme seçenekleriyle bir kenar çubuğu açılır görmelisiniz; Yalnızca Dizüstü Bilgisayar Ekranı, Yalnızca Çoğalt, Genişlet ve İkinci Ekran. Yalnızca Kopya veya İkinci Ekran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu