Bilgisayar

Laptop PC Nedir? Laptop PC Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde laptop PC’nin ne olduğuna ve laptop PC hakkında bilinmesi gerekenlere değinmek istedik.

Dizüstü Bilgisayar Nedir?

Bir Dizüstü bilgisayar taşınabilirlik düşünülerek tasarlanmış olan bilgisayarlardır. İlk defa 1980’lerin sonlarında geliştirildiler. Katlanır ekranlı, midye kabuğu form faktörlü, mobil kullanıma uygun ve minyatür klavyeli evrak çantası tarzında olan bu yapılar kucağınızda veya ufak bir masa üzerinde rahatlıkla kullanabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Günümüzde özellikle dışarıda da bilgisayar kullanarak çalışanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda oyuncu bilgisayarı olarak da gayet yaygın bir şekilde kullanılıyorlar. Dizüstü bilgisayarların da kendi içerisinde oyuncu ve ofis bilgisayarı olmak üzere iki farklı kategorisi bulunuyor. Çoğu dizüstü bilgisayar, bir masaüstü bilgisayarın tüm işlevlerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır; bu, genellikle aynı yazılımı çalıştırabilecekleri ve aynı tür dosyaları açabilecekleri anlamına gelir.

Dizüstü bilgisayar, yerleşik monitör, klavye, dokunmatik yüzey (farenin yerine geçer) ve hoparlörler içeren hepsi bir arada bir tasarıma sahiptir. Laptop PC ya da dizüstü bilgisayarın (ikisi de aynı şey) sahip oldukları belirgin bir başka özellik şarj edildikten sonra istediğiniz yerde şarj bitene kadar kullanabilmenizdir. Bu aletlerin dahili bir kablosuz bağlantı algılayıcıları da bulunmaktadır. Bu sayede internet bağlantılarını kolaylıkla gerçekleştirmek de mümkün olmaktadır. Bir dizüstü bilgisayarın gücü bittiği zaman düzenli olarak tekrar şarj edilmesi gerekmektedir.

Dizüstü bilgisayarların yerleşik dahili ekranı bulunmakta olup, bu ekran genellikle 15.6 inç büyüklüğündedir ancak bazı laptop cihazlarında daha düşük veya 17.6 gibi daha büyük ekranlı modeller de bulunmaktadır. Bu kişinin nasıl bir laptop ihtiyacı olduğuna göre değişkenlik gösteren bir durumdur.

Dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar arasında bazı önemli farklar, taşınabilirliğinin yanı sıra kompakt boyutudur. Dizüstü bilgisayarlar, çok sayıda I/O bağlantı noktası sayesinde bir masaüstü bilgisayar kullanarak aynı donanımla çalışır. Bu, temel olarak dizüstü bilgisayarınızı bir masaüstüne dönüştürür, tek bir ana farkla: Ekipmanın bağlantısını kolayca kesebilir ve dizüstü bilgisayarınızı gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. Ancak, netbook’lar gibi bazı dizüstü bilgisayarlar daha da taşınabilir olmak için bazı işlevlerden fedakarlık eder. Birçok farklı dizüstü bilgisayar stili ve markası vardır ve hepsi farklı yazılım ve programlarla birlikte gelir. Dizüstü bilgisayar, bir USB kablosuz kullanarak İnternet’e erişmek için de kullanılabilir. Ayrıca bir mikrofona, web kamerasına ve dijital kameraya da bağlanabilirler. Bu bilgisayarların ekran boyutları 12 inç ile 18 inç arasındadır. Ortalama 2 GB RAM belleği ve bir masaüstü bilgisayar kadar güçlü bir grafik kartı sayesinde dizüstü bilgisayarınızın tüm multimedya özelliklerine tepki süresi olmadan sahip olursunuz. Böylece en sevdiğiniz DVD’lerin keyfini kolayca çıkarabilir, video oyunları oynayabilir veya resimlerinizi düzenleyebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız tüm bunların üstesinden gelebilir.

İşte bir dizüstü bilgisayardan bekleyebileceğiniz temel farklılıklar:

Dokunmatik Yüzey: İzleme paneli olarak da adlandırılan dokunmatik yüzey, parmağınızla bir çizim hareketi yaparak işaretçiyi kontrol etmenizi sağlayan dokunmaya duyarlı bir yüzeydir.

Pil: Her dizüstü bilgisayarın bir pili vardır ve bu, dizüstü bilgisayarı prize takılı değilken kullanmanıza olanak tanır. Dizüstü bilgisayarı her prize taktığınızda pil yeniden şarj olur. Pile sahip olmanın bir başka yararı da, güç kesilirse dizüstü bilgisayara yedek güç sağlayabilmesidir.

AC adaptörü: Bir dizüstü bilgisayarda genellikle, o belirli dizüstü bilgisayar türüyle kullanılmak üzere tasarlanmış, AC adaptörü adı verilen özel bir güç kablosu bulunur.

Bağlantı Noktaları: Çoğu dizüstü bilgisayarda, masaüstü bilgisayarlarda (USB gibi) bulunan bağlantı noktalarının aynısı bulunur, ancak genellikle yerden tasarruf etmek için daha az bağlantı noktası vardır.

Dizüstü bilgisayarlar arasından oyunculara yönelik olan modeller genellikle biraz daha pahalıdır. Bunun birinci sebebi bu modellerin özel grafik kartlarına sahip olmasıdır. Güçlü bir grafik kartı daha fazla maliyet anlamına gelmektedir.

Kaynaklar:
ecomputernotes
edu.gcfglobal

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu