Telefon Sistemleri

Sanal Gerçeklik Gözlüğü (VR Gözlüğü) Nedir? Hangi Telefonlar ile Uygundur

Sanal gerçeklik gözlüğü (VR gözlüğü) nedir? Hangi telefonlar ile uyum sağlar? Son dönemlerde oldukça yaygın olan ve sanal gerçeklik gözlüğü ile de bilinen VR gözlükleri adından sıkça bahsettirmekte. Peki VR gözlük (sanal gerçeklik gözlüğü) nedir? Bu gözlükler nerelerde kullanılır? Gelin buna bir bakalım.

İlk olarak “sanal gerçeklik”; gerçek yaşamdaki ortamların bilgisayar aracılığı ile taklit edilmesidir. Sanal gerçeklik gözlüğü (VR gözlüğü); LCD, Plazma, LED vb. teknolojiler ile üretilmiş bilgisayar ve telefon gibi cihazların ekran görüntüsünü daha gerçekçi göstermek için tasarlanmıştır. Bu gerçekçi görüntü sayesinde biz kullanıcılar, VR gözlüğü ile bulunduğumuz anı gerçekte yaşıyormuş hissine kapılıyoruz. Gözlük takıldığı andan itibaren gerçek dünyayla olan bağlantı kopuyor ve kendimizi sanal gerçeklikte buluyoruz ve o ortamda bulunma hissini adeta yaşıyoruz. Mesela oyun oynarken, film izlerken veya 3D bir film izlerken bu gözlük sayesinde o anı daha da gerçekçi kılıp bundan daha da zevk alabiliriz. Fakat bu gerçekliği daha da hissedebilmek için sanal gerçeklik gözlüğünün kusursuz olması gerekir  ve diğer cihazlarla uyumu önem arz etmektedir. Aksi takdirde düşük bir gerçeklik kalitesi bu deneyimi tam anlamıyla yaşamamıza engel olur.

Sanal gerçeklik ile birçok etkinliği eğlenceli kılmak oldukça mümkün. Örneğin, yaz tatili planınız var ve bunun için bir otel seçeceksiniz, gideceğiniz oteli 360 derece gezebilirsiniz. Pilot değilsiniz ama uçuş deneyimini yaşamak istiyorsunuz, sanal gerçeklik ile bu deneyimi yaşayabilirsiniz veya korku  oyunu oynuyorsunuz ve oyunda bir canavar sizi kovalıyor,bu gözlük ile oyunda oynadığınız karaktere bürünüp arkaya döndüğünüz anda sizi kovalamakta olan canavarı sanki gerçekmiş gibi görüyorsunuz. İşte bunlar ve diğer benzeri aktivitelerde VR gözlüğü sayesinde kendinizi anın içinde bulabilirsiniz.

VR Gözlükleri Hangi Telefonlar ile Uygun?

İlk olarak telefonunuzda “Gyroscope” özelliği bulunmalıdır. Telefonunuzda bu özellik bulunmuyorsa sanal gerçeklik ile ilgili bir şey yapamazsınız.(Gyroscope; telefonunuzu çevirdiğinizde ekrandaki görüntünün aynı aynda çevirdiğiniz yöne dönmesini sağlayan hareket sensörüdür). Telefonunuzda bu özelliğin bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız internetten telefonunuzun markasını ve kodunu yazıp özelliklerine bakabilirsiniz.

Bir diğer husus ise ekran genişliği. Sanal gerçeklik gözlüğü  4-6 inç ekranlara uyumludur. 4 inç ten küçük veya 6 inç ten büyük telefonlarla uyum pek sağlanmaz.

Sanal gerçeklik gözlüğünün kalitesine ve özelliklerine göre fiyat aralığı değişmektedir ve sabit bir fiyatı bulunmamaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu