Telefon Sistemleri

Telefonlarda Megapiksel Gerçekten Önemli Mi?

Akıllı telefonlardaki megapiksel önemli mi? Telefonun kamerası megapiksele göre mi anlaşılır?

Megapiksel Sanıldığı Kadar Önemli Değil

Megapiksel, fotoğrafların boyutunu ifade eden bir terimdir. Çok daha fazla piksel anlamına gelir ve bu ilk etapta daha iyi bir şey gibi gözüküyor olabilir. Fakat megapikselin yüksekliği kameranızın görüntüsünü iyi hale de getirebilir kötü halede… Kameranızın megapiksel değerinin artması demek elde ettiğiniz fotoğrafların boyutlarının da artması demektir. Yani yüksek megapiksel kameralı telefonlar ile çekim yapmanız durumunda fotoğraflar cihazınızda daha fazla yer kaplar.

Telefon satın alırken megapikselden önce bakılması gereken şeyler vardır. Telefonun kamera lensi daha önemlidir. Görüntüyü kaliteli almak megapiksel ile olmaz. Cihazın lensi, sensörü, kameranızın tekniği daha ön plandadır.

Kameralarda diyafram özellikleri vardır fakat bu pek yazılmaz. Daha çok megapiksel yazılır. Oysa diyafram megapiksele göre daha önemli olabilir. Diyafram oranı düştükçe görüntüyü daha iyi algılamanız sağlanır. Örneğin 1.7 diyafram, 2.2 diyaframa göre daha iyidir.

O Zaman Neden Megapiksel Vurgusu Yapılıyor?

Bu bir pazarlama stratejisidir. Mesela grafik kart pazarlanırken özelliklerine baktığınızda genellikle 2 GB – 4 GB gibi vurgular yapılır. Kullanıcı GB arttıkça kartın daha iyi olduğunu sanar. Oysa 1 GB bir grafik kartı 2 GB grafik kartından daha iyi olabilir.

Bunlara bir somut örnek de telefon kategorisinden verelim; Bazı telefonların ön kamerası 5 MP ölçeğe sahiptir. Oysa pek çok 13 MP ve üzeri kameradan daha iyi çekim yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu