Ana sayfa Sistem Önerileri NVIDIA GTX mi GT mi ? İkisinin arasında ne fark var?

NVIDIA GTX mi GT mi ? İkisinin arasında ne fark var?

365
1

Yeni bir sistem önerileri yazısı ile daha karşınızdayız. Pek çok okurumuz NVIDIA GT ile GTX arasında ne fark olduğunu merak ediyor. Sizler için hemen açıklayacağız.

Gtx vs GT Farkı

Öncelikle bu iki terimin grafik kart dünyasına ait olduğunu söyleyelim. Nvidia GT ve Nvidia GTX adı altında uzun zamandır pek çok grafik kart serisi duyuyoruz. Peki GT ile GTX arasındaki farklar tam olarak neler? Nvidia GTX, oyun için üretilmiş grafik kartlarını işaret eder. Nvidia GT grafik kartları ise , GTX’lere göre daha düşük performanslara sahiptirler. Uzun yıllar önce Nvidia GTS isminde de bir ibare bulunurdu ve bu ibare GT ile GTX arasındaki gücü temsil ederdi. O halde artık biliyoruz ki, GTX, GT’den daha yüksek performansı ifade ediyor.

Oyunlara yönelik bir oyuncu bilgisayarı tercih edecek olan okuyucularımıza NVIDIA GTX hatta mümkünse NVIDIA RTX model grafik kartlarını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Ancak elbette performans artıkça fiyat da bir hayli yükseliyor. GT modelleri eski ve en ucuz grafik kartları olup GTX modelleri giriş ve orta seviyesi oyuncu grafik kartlarını kapsamakta olup RTX grafik kartları ise günümüzün üst segment, geleceğin orta ve üst segment grafik kartı modellerinde kendisini gösterecektir. GTX ise zamanla önemini ve güncelliğini yitirecektir. Yani artık gelecek açısından devir RTX devri gibi gözüküyor.

Bu arada sistem önerileri kategorimiz dahilindeki diğer içeriklerimiz de bilgisayar sistemleri ile ilgili öneriye ihtiyacı olan okuyucularımızın bir hayli işine yarayabilir. Bir göz atmanızı öneriyoruz.

1 YORUM

BİR YORUM BIRAK

Söz sizde ! Bu kısımda teşekkür edebilir veya yardım isteyebilirsiniz.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi giriniz

Yorum önce onaylanacaktır.