Sistem Önerileri

AMD freesync vs normal

AMD freesync vs normal – ikisinin ne farkı var?

Freesync Vs Normal

Freesync teknolojsi ile normal arasında ne fark olduğunu pek çok teknoloji takipçisi merak ediyor. Öncelikle bu konu Freesync vs normal, Freesync vs no Freesync, Freesync vs V-sync şeklinde ayrılabilir. Freesync teknolojisi, ekranda meydana gelen kırpılmaların, çizgilerin önüne geçen bir teknoloji. Peki bu teknoloji zaten uzun yıllardır yok muydu? Evet uzun yıllardır V-sync olarak bu teknoloji vardı ancak Freesync teknolojisinden daha ilkeldi.

Öncelikle Freesync’in bir AMD teknolojisi olduğunu okurların bilmesi gerekiyor. AMD Freesync olarak tam ad şeklinde nitelendirilebilecek olan Freesync teknolojisi Nvidia grafik kartlarda çalışmaz. Aynı zamanda monitör olarak Freesync destekleyen monitöre sahip olunmalı.

Konumuzu dağıtmadan tekrar gelelim Freesync ile V-sync farklarına; V-Sync oyunlarda aktif hale getirildiğinde çizgilenmeler kaybolur ancak oyunun akıcılığı kısıtlanır. Bir cisim hareket halindeyken akıcılığını kaybeder ve hatta zaman zaman gözün algılabileceği minik kasmalar ortaya koyabilir. İşte Freesync teknoloji çizgileri yok ederken akıcılığı korumayı vaadediyor. Freesync, V-sync’e nazaran bu anlamda daha pozitif bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Hiç Freesync açılmaz ise de ekran akıcı olur ancak rahatsız edici görüntü yırtıkları ile karşılaşırsınız. Eğer grafiksel bütünlük ve gerçekçilik sizin için çok önemli değilse o halde Freesync gibi teknolojiler sizin için tamamen gereksiz demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu