Oyun Evreni

Chernobylite İncelemesi

The Farm 51 tarafından geliştirilen Chernobylite video oyununu masaya yatırıyor, oyunun artı ve eksi yönlerine değiniyoruz: Hayatta kalma, rol yapma ve korku unsurlarını içerisinde barındırmakta olan Chernobylite video oyunu, Farm 51 tarafından geliştirilmiştir. Çoklu oyuncu desteği bulunmamakta olan oyun, 2019 yılının Bahar döneminde düzenlenen Kickstarter projesiyle adından söz ettirmişti ve uzun geliştirme sürecinden sonra 23 Ağustos günü PC platformu için, 7 Eylül günü de konsollar için piyasaya sürülmüştü.

Yapımcılığını Farm 51’in, dağıtımını ise All-In Games’in üstlendiği video oyununda Çernobil’de felaketten önce çalışmış olan Profesör Igor’un, yaşanan felaketten sonra eşini araması macerasıyla ilerliyor. Chernobylite oyunu, felaketin yaşandığı Pripyat kentinin üç boyutlu tarama yöntemiyle modellenmiş halini sunmakta olup, oyunun en büyük vaatlerinden birisi de yine Çernobil felaketini çok iyi bir şekilde yansıtabiliyor olmasıdır.
Bir hikaye örgüsü içerisinde ilerlemekte olan oyunda Exclusion Zone isimli bölgede üssümüzü geliştiriyoruz ve hikaye sürecinde yanımıza beş kişi daha toplayıp beş farklı bölgede çeşitli görevlere katılıyoruz. Bu görevler Moscow Eye, Red Forest, Pripyat Port, Kopachi ve Pripyat Central olup, yanımızda Olivier isimli yoldaşımız bulunuyor ve onunla beraber ilerlediğimiz macera süresince her güne radyodan gelen yardım isteğiyle uyanmaktayız ve bu isteklere cevap vererek ilerliyoruz. Oyunda başarılı olmak için ekibi toplayıp hiçbiri ile yolları ayırmamak, bu bağlamda beş karakter ile de arayı iyi tutmak önemli olup, aksi taktirde oyunun son görevi oyuncu için tam bir çile haline dönüşebiliyor.
Oyunun en başından beri sizinle beraber olan alet  ” The Environment Analyzer” ile dolaşmış olduğunuz bölgelerde bir şey üretmenize imkan tanıyacak olan her şeyi aktif edebiliyorsunuz. Oyuna ilk olarak zayıf ve her şeyden çekingen bir halde başlamaktasınız ancak haritada gördüğünüz materyalleri toplayıp düzenli olarak geliştirdiğiniz zaman askerler ve shadowlar ile savaşmak daha keyifli bir hale geliyor ve oyunun FPS tarafı size keyif vermeye başlıyor. Oyun içerisinde yer alan görevleri dilerseniz sessiz sedasız, gizlilik unsurları içerisinde de bitirebiliyorsunuz.

Bir üsse sahip olduğunuz oyunda üssünüzde yer alan çöplükleri temizleyip karakterinizi güçlendirebilir, üssünüzde radyasyonu azaltmak adına hamlelerde bulunabilirsiniz. Yoldaşlarınız üs içerisinde yaşadığı için, onları memnun etmek adına üs içerisinde çeşitli düzenlemeler yapmanız , temiz ve eşyalara sahip olan bir ortam sunmanız gerekiyor. Silah çeşitliliği az olan oyunda, silah geliştirmelerinin ise oldukça detaylı olduğunu, oyun boyunca kullanabileceğiniz üç ana silahın olduğunu söyleyebiliriz. Üç temel silahın her birine beş farklı kategori dahilinde geliştirmeler yapabilmektesiniz. Kategoriler dahilinde silahın şarjörünü modifiye etmek, tetik sistemini değiştirmek, namlu tipini değiştirmek, vuruş mesafelerini farklı lazer tipleriyle değiştirmek gibi unsurları kullanabiliyorsunuz. Türkçe alt yazı seçeneği bulunan oyunun seslendirme dilleri ise Rusça ve İngilizce olarak ikiye ayrılıyor. Oyunda The Bblack Stalker peşinize takılan karakter olup, özel donanımlı bir askerdir ve sizi epey zorlar. Bu yüzden özellikle oyunun ilk etabında karşılaşmamanız daha iyi olacaktır. Eğer The Black Stalker tarafından öldürülürseniz ilk ölüşünüzde eşya kaybetmiyorsunuz ve oyun size bir moral yazısı çıkarıyor ve aynı zamanda o ana kadar yapmış olduğunuz seçimleri değiştirebilmeniz için bir fırsat sunuyor.

Oyundaki sağlık sistemi, psikolojik sağlık ve normal can barı olarak ikiye ayrılmakta olup, normal askerlerce öldürülürseniz hapishanede canlanmaktasınız ve kurtulmak için NAR üssünde gizlice ilerleyip asker sohbetlerini dinlemeniz gerekiyor. Oyunun menüsündeki Free Play kısmından da oyunda yer almakta olan bölgelerden birini, zorluk seviyesini seçebilirsiniz. Detaylı bir oynanış sistemine sahip olan oyun, tempo olarak ise sonradan açılan bir yapıya sahip. Bu yüzden her oyuncuya hitap etmeyebilir çünkü bu oyun başlar başlamaz oyuncuyu yakalayacak cinsten değil. Yaklaşık 30 saatlik bir deneyim sunan oyun, hikayesiyle ön plana çıkan yapımlardan biri ve aynı zamanda görsel kalitesi ile güçlü müzikleri de oyuna güzel bir tat katıyor. Oyunda yapmış olduğunuz seçimler finale etki ediyor ve bu da gayet keyifli.

Günler üzerine kurulu bir görev mantığı bulunan oyunda ortalama bir oyuncunun oyunu bitirmesi yaklaşık bir ay sürecektir. İçerisinde güzel sürprizler barındıran oyunu PC platformu için Steam üzerinde uygun fiyattan satın alabiliyorsunuz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız bir göz atmanızı şiddetle öneririz.

İnceleme notumuz : 9.0 / 10

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu