Bilgisayar
Trend

Domain Ne Demek – Alan Adı Ne Demek?

Domain, bir diğer ismiyle alan adı, internet sitesine erişebilmek için kullanılan dijital yoldur. WWW. Şeklinde başlayan bir internet sitesine ulaşmak için tercih edilen domainin uzantıları vardır. İsmin sonuna eklenecek olan bu uzantılar. Com.,net,org gibi çeşitlendirilmektedir.

Her alan adı kişiye ya da kuruma özeldir. Yani ikinci kez birisinin kullanması söz konusu değildir. Satın aldığınız domainin başına ya da sonuna takılar ekleyerek benzerlik yaratılabilir. Dünyada milyonlarca internet sitesinin bulunuyor olması ister istemez aradığınız alan adını kolayca bulamamanıza neden olacaktır. Bu nedenle satın almadan önce iyi araştırmanız ve bundan sonra sürekli kullanabileceğiniz bir isim bulmanız gereklidir.

Domain satın alınırken 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt işlemi yapabilirsiniz. Yani aslında satın aldığınız alan adını kiralıyorsunuz. Kiralama döneminiz bittikten sonra yenilemediğiniz takdirde tekrardan isim boşa düşecektir. Kayıt süresi dolan alan adınızı yenilemek için verilen zamanı kullanmadığınızda daha sonra almak isterseniz ceza bedeli ödemek durumunda kalabilirsiniz. Hatta alan adınızı kaybetmek gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Domain Ne Demek – Alan Adı Ne Demek?
Domain Ne Demek – Alan Adı Ne Demek?

İlk Domain Ne Zaman Kaydedildi?

Domainlerin kullanılmaya başlaması 35 yıl öncesine kadar gider. Yani internetin ilk oluşturulmaya başlandığı zamanda internet sitelerine girebilmek için domain oluşturulmuş ve ilk domain uzantısı .com olarak belirlenmiştir. Com adresinin kullanılmaya başlanma tarihi 1984 mayıs ayıdır. İlk domain kullanılan alan adı ise symbolics.com olmuştur. Bu firma bugün dünyadaki en büyük bilgisayar firmalarından bir tanesidir.

Domain Ne Demek – Alan Adı Ne Demek?
Domain Ne Demek – Alan Adı Ne Demek?

Domain Uzantılarının SEO’ya Etkisi Var mı?

Dünya geneline baktığımızda yüzlerce farklı domain uzantısını görebiliyoruz. Bu alan adı uzantıları projelere özel olarak kullanıcılar tarafından tercih ediliyor olsa da dünyada halen popüler olan .com ve .net ‘tir. Günümüzde proje hazırlamaya çalışan çoğu insan bu uzantılara ait domain bulamamalarından dolayı farklı uzantıları tercih etmişler, dolayısıyla yüzlerce uzantı olmasına neden olmuşlardır.

Domain uzantılarının SEO’ya olan etkilerine baktığımızda ise büyük bir kısmının .com üzerinde yoğunlaşmış olduğunu görebiliyoruz. Ancak SEO açısından domain uzantısı başarı noktasında tek ve en önemli etken demek değildir. Bir proje hazırlıyor ve bunu bir bütün olarak değerlendirmek istiyorsanız .com mutlaka işinize yarayacak ancak olmasa da sorun olmayacaktır. Com seçilmesinin önemli nedeni bunun unutulmayacak olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu