Telefon Haberleri

Küresel Telefon Üretiminde Düşüş Bekleniyor

Küresel akıllı telefon pazarının bu yılın ilk çeyreği tamamlandığında 342 milyon adet satışa ulaşması ve bir düşüşün söz konusu olması bekleniyor.

Küresel telefon üretiminde bu yılın ilk çeyreğinde 342 milyon adede ulaşılması, bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 25 oranında artış yakalanması bekleniyor. Ancak 2020 yılının çon çeyreğinde 364 milyon adet kadar üretimin yapıldığı hesap edilirken bu nedenle çeyrek bazında düşünüldüğünde 2021 yılının ilk çeyreğinde 2020 yılının son çeyreğine nazaran yüzde 6 oranında bir düşüşün söz konusu olması bekleniyor.

TrendForce raporuna göre Huawei markası ABD yaptırımları nedeniyle Pazar payı hususunda önemli oranda güç kaybetti. İPhone 12 serisinin satış rakamlarının yüksek olması ise dikkat çekti.

2020 yılının çon çeyreğinde 77,6 milyon adreta iPhone üreten şirket, çeyrek bazında yüzde 85 artış kaydetti. Apple 2021 yılının ilk çeyreğinde de liderliğini korumayı başarırken TrendForce raporuna göre Apple’ı Samsung, Oppo, Xiaomi, Huawei ve Vivo  takip etti.

Apple markası “5G modellerini tanıtarak ve agresif bir fiyatlandırma stratejisi benimseyerek” en çok dikkat çeken şirket konumunda oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu