Sistem Karşılaştırmaları

i5 6400 vs i5 7400 Karşılaştırma

i5 6400 vs i5 7400

İ5 6400 işlemci birimi kağıt üzerinde i5 7400’e göre daha düşük performans göstermelidir. Çünkü iki işlemci arasında İ5 7400 daha yeni ve bir sonraki nesli temsil ettiğinden uygulamalarda ciddi bir FPS artışı beklenmektedir.

Ancak İntel pazarlama taktiği nedeniyle iki işlemci arasında ciddi performans farkları yoktur. Elbette yeni mimari her daim avantajlı olsa da aşağıda inceleyeceğiniz aşağıdaki videoda iki işlemci arasında, piyasaya sürüldükleri yılların popüler oyunları esas alınarak yapılan karşılaştırmada pek fark olmadığını görebilirsiniz.

Günümüzde bu iki işlemci de artık eski işlemciler olarak kabul edilmektedir. Yine de şu an ülkemizde bilgisayar parçalarının yenilerini almak çok sıkıntılı bir durum. Malum fiyatlar çok yüksek seviyede. Şu an biz genellikle i5 7x serisinden işlemcileri hala kullanıyoruz çünkü performans olarak hala işimizi görüyor. Bu nedenle ikinci el uygun fiyatlı i5 7400 almanız mantıklı olabilir. Ancak elinizdeki grafik kartının bu noktada önem arz ettiğini söylemeden geçmeyelim.  Çünkü çok iyi bir grafik kartı ile kullanıldığında i5 7400 işlemcisi darboğaz sorunu teşkil edecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu