Sistem Gereksinimleri

Bir Oyun Minimum Sistem Gereksinimleriyle Oynanırsa Ne Olur?

Bir oyunu minimum sistem gereksinimleriyle, önerilen sistemggereksinimleriyle değil de olabilecek en düşük gereksinimlerle oynarsak ne olur? Bu durum özellikle grafik konusunda endişeleri olan kullanıcıların dikkatini çekebilmekte.

Bir oyun önerilen sistem gereksinimlerini karşılamadığında, sadece minimum sistem gereksinimleri için gerekli desteği sunduğunda o halde oyunu en iyi haliyle çalıştıramaz.

Oyunların genellikle grafik ayarları vardır. Bunlar düşük, orta, yüksek şeklinde değişebilmekte olup bu ayarları ne kadar yükseltirseniz sisteme o kadar fazla yük biner. Oyunlar için paylaşılan sistem gereksinimleri genellikle minimum ve önerilen olarak ikiye ayrılmakta olup minimum sistem gereksinimleri, sistemin o oyunu açabilmesi için sahip olması gereken en az yazılımsal ve donanımsal özellikleri ifade eder.

Eğer sisteminiz minimum sistem gereksinimlerini ucu ucuna karşılıyorsa o halde yine oyunu oynayabilirsiniz ancak yüksek FPS alamazsınız ve grafik ayarlarını yüksek seviyelere getiremezsiniz. Genellikle minimum grafik ayarlarında oynarsınız ki bu da daha kötü bir görüntü anlamına, oyunu tam anlamıyla kullanamadığınız anlamına gelir. Buna ekran çözünürlüğü de dahildir.

Ekran çözünürlüğü etkiler mi?

Eğer bir oyunda minimum grafik ayarlarını aktif hale getirdiyseniz, minimum sistem gereksinimlerini karşılamanıza ve driver kurulumlarınız güncel olmasına rağmen yine kasma yaşıyorsanız o halde ekran çözünürlüğünü kontrol etmelisiniz. Ekran çözünürlüğü olarak genellikle minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilen bir sistem için HD çözünürlük idealdir. Ancak siz minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilen bir sistemde Full HD veya 2K çözünürlükler açarsanız o halde grafik detayları minimumda olmasına rağmen yine kasma sorunu yaşayabilirsiniz.

Netice itibariyle sisteminiz bir oyunu minimum sistem gereksinimleri düzeyinde karşılayabiliyorsa o halde yine oyunu oynarsınız ancak düşük grafik özellikleriyle oynarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu