Telefon Haberleri
Trend

iPhone Yavaş Hızlandırabilir miyim?

iPhone cep telefonu kullanıyorsanız zamanla yavaşlayacaktır. Ancak hızdaki düşüş o kadar yavaş gerçekleşir ki neredeyse algılanamaz, ancak bir gün uygulamalarınızın yavaş yanıt verdiğini, menülerin yavaş çalıştığını ve Safari’nin basit web sitelerini yüklemesinin uzun sürdüğünü fark edersiniz. Bu makalede, iPhone’unuzun neden bu kadar yavaş olduğunu açıklayalım istedik.

iPhone’unuzun Yavaşlamasının Nedenleri

Aşağıda bahsedeceklerimizin özeti aslında sorunun kaynağı cihazın donanımı değil yazılım kaynaklı olduğudur.

Kullanılabilir Depolama Alanı Dolu

Tüm bilgisayarlar gibi, iPhone’ların da sınırlı miktarda depolama alanı vardır. iPhone’lar 16 GB, 64 GB ve 128 GB gibi depolama alanlarına sahiptir. iPhone’unuzu bir süre kullandıktan ve çok sayıda fotoğraf çektikten, müzik indirdikten ve bir sürü uygulama yükledikten sonra, kullanılabilir belleğin tükenmesine neden olursunuz. Kullanılabilir depolama alanı miktarı 0’a ulaştığında sorunlar oluşmaya başlar.

iPhone Yavaş Hızlandırabilir miyim?
iPhone Yavaş Hızlandırabilir miyim?

Önbellek Yığılmıştır

Mac’inizde veya PC’nizde aynı anda bir sürü program açarsanız ne olur? Her şey yavaşlar. iPhone’unuz da farklı değil.  Bir uygulamayı her açtığınızda, iPhone’unuzdaki uygulama belleğine yüklenir.

Herhangi bir uygulamadan çıktığınızda, o uygulamanın askıya alınmış duruma geçmesi için belirli bir süresi vardır. Gerçekte, bir uygulamadan ayrıldıktan sonra bile, o uygulama iPhone’unuzun RAM’inde yüklü kalır.

iPhone’unuzu Güncellemeniz Gerekiyor

Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme bölümüne gidin ve mevcut bir yazılım güncellemesi varsa indirin ve kurun.

iPhone Yavaş Hızlandırabilir miyim?
iPhone Yavaş Hızlandırabilir miyim?

Uygulamalarınızdan Bazıları Hala Arka Planda Çalışıyor

Bazı uygulamaların kapatıldıktan sonra bile çalışmaya devam etmesi önemlidir. Facebook Messenger gibi bir uygulama kullanıyorsanız, muhtemelen her yeni mesaj aldığınızda uyarı almak istersiniz. Bunların hepsi iyi ve güzel, ancak arka planda çalışmasına izin verilen uygulamalarla ilgili olarak iki şeyi anlamanızın önemli olduğuna inanıyorum:

Tüm uygulamalar aynı beceriye sahip geliştiriciler tarafından kodlanmaz. Arka planda çalışan bir uygulama iPhone’unuzu çok yavaşlatabilirken, diğerinin fark edilemez bir etkisi olabilir.

Kapatın ve Tekrar Açın

iPhone’unuzu yeniden başlatmak bu kadar büyük bir fark yaratabilir mi? Evet! Özellikle önceki tüm adımları tamamladıysanız, iPhone’unuzu kapatmak, iPhone’un belleğini boşaltır ve ona yeni, temiz bir başlangıç ​​sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu