Sosyal Medya
Trend

Tumblr Nedir ve Nasıl Üye Olunur?

Tumblr, metin ve video yayınlamaya odaklanan blogları sosyal medyanın bazı yönleriyle birleştirmiştir

Tumblr, sosyal medya tarzı özelliklere sahip bir blog platformudur. Sanat, fotoğraf, ses, video ve diğer medyaları paylaşmaya odaklanmıştır. Bu makalemizde Tumblr’a, nasıl üye olacağınız ve Tumblr’ın Twitter gibi sosyal medya platformlarıyla, karşılaştırmasını yapalım istedik.

Tumblr Nedir?

Tumblr, metin ve video yayınlamaya odaklanan blogları sosyal medyanın bazı yönleriyle birleştirmiştir. Tumblr’da yayınlanan içerik, genellikle tek bir Twitter gönderisinde paylaşılandan daha uzun ve daha zengindir. Bu şekilde, Tumblr daha çok Blogger veya Medium gibidir. Tumblr daha çok kişisel bir sayfa oluşturmaya odaklanır. Tumblr gönderileri metin, fotoğraf, video, ses, canlı yayın içeriği ve daha fazlasını içerebilir. Multimedyaya odaklandığı için Tumblr yazarlar, sanatçılar, müzisyenler ve diğer yaratıcı kişiler tarafından çalışmalarını paylaşmak için sıklıkla kullanılır.

Tumblr kullanıcıları gönderilere yorum yapabilir. Genellikle paylaşımı yapan kişi tarafından yorum veya içerik eklenerek başka birinin gönderilerini paylaşmayı kolaylaştırır. Bloglar genel veya özel olarak ayarlanabilir ve kullanıcıların birden fazla blogu olabilir.

Kullanıcılar birbirlerinin bloglarını takip edebilir ve ardından takip edilen bloglardaki en son güncellemeler, Twitter veya Facebook’taki zaman çizelgesine benzer bir pano arayüzünde gösterilir.

Tumblr’ı Kaç Kişi Kullanıyor?

Tumblr, siteyi kaç kişinin kullandığı hakkında pek fazla bilgi vermiyor. Platformda 500 milyondan fazla blog olduğunu iddia ediyor. Bazı tahminler, Tumblr’ın aylık 375 milyon kadar ziyaret aldığını söylüyor. Perspektif açısından, aynı tahminler Facebook’un aylık yaklaşık 11 milyar ziyaret aldığını söylüyor.

Tumblr Nedir ve Nasıl Üye Olunur?
Tumblr Nedir ve Nasıl Üye Olunur?

Tumblr Yetişkin İçeriğini Yasaklıyor mu?

Hayır, ancak bazı istisnalar dışında. Uzun yıllar boyunca Tumblr, müstehcen cinsel içerik de dahil olmak üzere neredeyse her türlü yasal içeriğe izin verilen, herkes için ücretsiz bir platformdu. 2018’de platform, Verizon’un mülkiyeti sırasında yetişkinlere uygun içeriği yasakladı. Bu karar, kullanıcılar arasında ciddi bir tepkiye yol açtı ve platformun kullanımının azalmasına katkıda bulundu ve hatta bazı kullanıcılar Tumblr hesaplarını sildi.

2022’de, Tumblr’ın WordPress blog platformunun da sahibi olan Automattic’in yeni sahibi bu kararı tersine çevirerek çıplaklığa ve diğer yetişkinlere uygun içeriğe izin verdi, ancak müstehcen seks yasağını sürdürdü.

Bireysel bloglar, yetişkinlere uygun içerik barındırıyor ve kullanıcılar bu tür içeriği filtrelemek için tercihlerini ayarlayabilir.

Tumblr’a Nasıl Katılırım?

Tumblr kayıt sayfasına gidin ve e-posta adresinizi, Google hesabınızı, Apple Kimliğinizi veya Twitter Kimliğinizi kullanarak bir hesap oluşturun. Bunu yaptıktan sonra bloglar oluşturmaya, diğer kişilerin gönderilerine yorum yapmaya ve daha fazlasını yapmaya başlayabilirsiniz.

Tumblr Ücretli mi?

Genel olarak konuşursak, Tumblr ücretsizdir. Kendi bloglarınızı oluşturabilir, başkalarının gönderilerini okuyabilir ve genel olarak platformun tüm temel özelliklerini ödemeden kullanabilirsiniz.

Tumblr çoğunlukla reklamlarla desteklenir, ancak birkaç ücretli özellik vardır. Kullanıcılar, reklamları kaldırmak için ücret ödeyebilir. Site, Twitter’ın hesap doğrulama sistemiyle alay eden ancak pek bir şey yapmıyor gibi görünen “Önemli Mavi İnternet Onay İşaretleri” sunuyor.  Kullanıcılar, canlı yayın içeriği olan kullanıcılara takdir olarak verilebilecek kredileri de satın alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu