Sosyal Medya

Cips Poşetlerinin Yarısından Çoğunun Boş Olmasının Nedenleri

Cips poşetlerinin yarısından fazlasının boş olması sizi rahatsız ediyor olabilir. Peki bu durumun sebebi ne? Paketlerdeki boşluk bilinçli olarak yapılan bir hamle olup, cips poşetlerinin yarısından fazlasının boş olmasının nedenini üreticiler nakliye ve tazelik ile açıklamaktadır.

Cipslerin paketlerindeki boşluğa bilinçli olarak yer verilmekte olup, bu tercihin nedeni olarak ekonomik kaygılardan ziyade nakliye işlemlerinde yaşanabilecek sorunları çözebilmek ve cipslerin tazeliğinin korunabilmesi amacı gösterilmektedir.

Sebebi nakliye

Cips poşetlerinin dar alanlarda depolanması, poşetlerin bir kısmının boş olmaması halinde nakliye araçlarına yüklendikleri zaman süreç içerisinde cips tanelerinin kırılmasına ve cipsin daha ufak hale gelmesine neden olabileceğinden cips poşetlerinin hava yastığı görevi görebilmesi amacıyla biraz fazla boşluk bırakılıyor. Cips poşetlerinin içerisinde sanıldığı gibi oksijen de kullanılmıyor. Bunun yerine nitrojenden yararlanılıyor.

Cips poşetlerinde neden oksijen kullanılmıyor?

Cips poşetlerinde oksijen değil nitrojen kullanılmasının nedeni olarak oksijenin özellikle patates cipslerinde patateslerin bozulmasına ve tüm cipslerde kullanılan yağın acımasına neden olması gösteriliyor. Bu nedenle paketlerin hazırlık sürecinde nitrojen gazı tercih ediliyor. Nitrojen cipslerin paket içerisinde uzun süre boyunca taze kalmasına da yardımcı oluyor. Nitrojen, soluduğumuz havanın yaklaşık %78’ini oluşturan bir gaz olup, paketlerin nitrojenle şişirilmiş olması paket açıldığında sağlığı tehdit etmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu