Sistem Gereksinimleri Hakkında

Sistem Gereksinimi Nedir? İşte Tanımı

İnternet sitemiz sistempc.net alan adına ve SistemPC ismine sahip. Sitemizin ana kategorilerinden başlıcası ise kuşkusuz ki sistem gereksinimleri… Bu yüzden sizlere sistem gereksinimlerinin ne olduğuna dair detaylı bir açıklamada bulunacağız.

Sistem gereksinimleri, bir programın veya oyunun doğru şekilde çalışabilmesi için duyduğu donanımsal ve yazılımsal ihtiyaçlardır.

Daha çok oyunlarla alakalı olarak yaygın olsa da sistem gereksinimlerinin diğer programlarda da geçerli olduğunu belirtmek gerekir. Örneğin sadece Windows masaüstü sürümüyle uyumlu olan bir programa sahipseniz bu programı iOS işletim sistemi üzerinde uyumlu bir şekilde çalıştıramazsınız. Sistem gereksinimleri aynı zamanda işletim sistemleri için de geçerlidir. Örneğin çok eski bir bilgisayarda Windows 7’yi doğru şekilde çalıştıramazsınız.

Sistem gereksinimleri oyun tarafında iki farklı şekilde yayınlanabilir. Bunlar minimum ve önerilen olarak ikiye ayrılmaktadır. Minimum sistem gereksinimleri, o oyunu sistemin çalıştırabilmesi için sahip olması gereken en düşük özellikleri ifade eder. Önerilen sistem gereksinimlerinde ise o oyunu tavsiye edilen grafik ayarlarıyla oynamak yani tam anlamıyla verim almak için ihtiyaç duyulan donanımsal ve yazılımsal özellikler ifade edilir.

İşletim sisteminiz ve donanımlarınız, o programı veya oyunu düzgün çalıştırmak için yeterli niteliklere sahip değilse upgrade yapmanız veya bazı durumlarda komple sistem yenilemeniz gerekebilir ki bunlar çok maliyetli işlerdir. Yani işin donanım tarafının maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Yazılım tarafında sistem gereksinimi uyuşmazlığı yaşıyorsanız işiniz daha kolay çünkü örneğin oyun Windows 10 için destek sunuyorsa, Windows 7 işletim sistemine sahipseniz sürümünüzü yükseltebilirsiniz. Mesela Windows işletim sistemindeki bir uygulamayı Android üzerinde kullanmak istiyorsanız bazı araçlardan yararlanabiliyorsunuz.

Bazen bir oyunun sistem gereksinimlerini karşılayabilmek için basit upgrade yöntemleri vardır. Mesela sistem gereksinimlerinde yer alan donanımların pek çoğu tutuyordur ancak RAM hususunda sistem eksiktir. Bu gibi durumlarda işler biraz daha kolaydır. Örneğin 4 GB RAM’e ihtiyaç duyan bir sistemde 2 GB RAM bulunuyorsa o halde 2 GB RAM ekletebilirsiniz. Elbette bunun için kasanın içerisinde yer alan anakarta donanımının daha fazla RAM için destek sunması gerekiyor. Aynı zamanda takılacak olan RAM’in cinsinin de son derece olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Masaüstü bilgisayarlar upgrade konusunda daha uygundur. Dizüstü bilgisayarlar ise daha çok hazır sistemler olup yapıları itibariyle upgrade yapmak bir hayli zordur. Dolayısıyla sistem tercihinde bulunmadan önce bu unsurlara dikkat etmek gerekir.

Başa dön tuşu